Diş tellerine başa çıkması için çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

Aile
18/02/2021
Diş teller dişleri baştan aşağı değiştirir fakat takıldığı süre boyunca ağız bakımına ekstra dikkat etmeyi gerektirir. Annelerden aldığımız bu ipuçlarıyla tel taktığı dönemde çocuğunuza destek olun.

Tüm faydasının yanında diş tellerinin bazı zorlukları vardır. Özellikle erken yaşlarda çocukları zorlayabilir. Annelerin tecrübelerine dayanarak hazırladığımız ipuçları ile tel kullanan çocuğunuzun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Süreci çocuğunuz yönetsin

Tel takılmasının birkaç sebebi vardır: Dişleri düzeltmek, çene kapanmasını düzeltmek, gülüşü güzelleştirmek gibi. Çoğu ergen diş teli kullanmasına rağmen, hala tellerinden ötürü utanç duyabilirler. Çocuğunuzu diş hekimiyle olan sürece dahil ederek, dişleriyle ilgili kararı kendisinin vermesini sağlayın.

Siz de mümkün olduğunca dahil olun

Büyük ihtimalle küçük bir çocukken ona dişlerini fırçalama konusunda destek oldunuz, yanında durdunuz ve nasıl fırçalaması gerektiğini öğrettiniz. Şimdi böyle bir ihtiyaç duymuyor olsanız da, yemek artıkları tellerin arasına daha fazla kaçar ve çocuğunuz bunu göz ardı edebilir. Telleri yüzünden dişlerini daha iyi fırçalaması gerektiğini hatırlatmanız, gerekirse birlikte fırçalamanız iyi olabilir. Diş hekiminiz nasıl fırçalamanız gerektiğini gösterecektir.

Her gün iki dakika boyunca, yuvarlak hareketlerle dişlerini fırçalarken, tüm tel aralarının iyice temizlenmesi sağlanmalı. Oral-B şarjlı diş fırçaları, mükemmel ağız bakımı sunar. Her gün iki dakika boyunca, yuvarlak hareketlerle dişlerini fırçalarken, tüm tel aralarının iyice temizlenmesi sağlanmalı. Oral-B şarjlı diş fırçaları, mükemmel ağız bakımı sunar. Her gün iki dakika boyunca, yuvarlak hareketlerle dişlerini fırçalarken, tüm tel aralarının iyice temizlenmesi sağlanmalı. Oral-B şarjlı diş fırçaları, mükemmel ağız bakımı sunar. Her gün iki dakika boyunca, yuvarlak hareketlerle dişlerini fırçalarken, tüm tel aralarının iyice temizlenmesi sağlanmalı. Oral-B şarjlı diş fırçaları, mükemmel ağız bakımı sunar. Fırça başlıkları arasından ortodontik olanı tercih ederek, çocuğunuzun diş tellerinin arasını daha iyi fırçalamasını sağlayın. tercih ederek, çocuğunuzun diş tellerinin arasını daha iyi fırçalamasını sağlayın., çocuğunuzun diş tellerinin arasını daha iyi fırçalamasını sağlayın. tercih ederek, çocuğunuzun diş tellerinin arasını daha iyi fırçalamasını sağlayın.

Doğru yemek seçimi

Ailede herkesin diş telleriyle hangi yemeklerin yenmeyeceğini bilmesi gerekiyor. Böylece eşiniz ya da kardeşi de gerektiğinde tel takan çocuğunuza rehberlik edebilir.

Diş telleri varken sert ya da yapışkan gıdalar tüketmek diş tellerini kırabilir. Şekerli gıdalar tüketmekse, dişler daha korunmasız olduğu için çürük riskini arttırır.

Çocuğunuzu bu listedeki gıdalardan uzak durması için teşvik edin.

  • Tüm sakızlar
  • Karamelli çikolatalar
  • Tüm çiğnenen şekerlemeler
  • Sert kabuklu yemişler
  • Elma ve havuç (çok küçük kesilerek yenebilir)
  • Cipsler ve pizza kenarları
  • Patlamış mısır/haşlanmış mısır
  • Buz

Rahat olmalarını sağlayın

Evde çocuklara uygun bir ağrı kesici bulundurun. Çünkü diş telleri takıldığında ve ara kontrollerde teller sıkılaştırıldığında ağrı hissedebilirler. Ayrıca ağızlık bulundurmanız da iyi olabilir. Diş tellerinin diş etlerine çarparak zedelemesini engeller. Diş telleri ilk takıldığında çocuğunuz konuşmak istemeyebilir. Onu konuşmaya teşvik etmek için diş hekiminden destek alabilirsiniz. Muayenede konuşma egzersizi yapabilir.

Siz çocuğunuzun diş telleriyle rahat etmesini nasıl sağladınız? Tecrübeleriniz diğer annelere ilham verebilir, bizimle paylaşın!