Çocuklarda spor ve sağlıklı beslenme

Aile
30/07/2019
En büyük isteğinizin çocuklarınıza en iyi, en doğal yiyecekleri yedirebilmek, onların sağlıklı olabilmesi için elinizden ne geliyorsa yapmak olduğunu biliyoruz. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? İşte size çocuğunuza hayat boyu beslenme ve spor alışkanlığı kazandırabilecek öneriler!

Pratik sporlarla başlayın

Oyun oynayan çocuklarOnu teşvik için fırsat bulduğunuz her anda birlikte spor yapın. Kısa yürüyüşlerle başlayın ve her mahallede bulunan açık hava egzersiz aletlerinden faydalanın.

Becerileri uygun sporu seçin

Çocuğunuzu iyi tanıyın ve onu becerilerine göre yönlendirin. Her çocuk tenisi veya yüzmeyi sevmek zorunda değil. Aşırı yorgunluğa neden olacak antrenmanlar onu spordan soğutabilir. Antrenman sürelerini kısaltmak ve ara vermek işe yarayabilir.

Şekerden uzak tutun

kahvaltı yapan aile

Şekerli gıdaları ve kötü atıştırmalıkları ödül olarak vermemeye özen gösterin. Yakın çevrenizi de bu konuda uyarın.

Ev yemeği yapın

Zeytinyağlı ve sebze yemeklerini daha lezzetli yapmak için çaba gösterin. Çocukların damak tadı tahmininizden çok gelişmiştir ve lezzetli bulmadığı bir yemeyi asla yemez.

Sağlıklı atıştırmalıklar

aile sağlıklı beslenmeDışarı çıktığınızda atıştırmalık olarak yanınızda meyve veya fındık, ceviz, kuru üzüm gibi atıştırmalıklar alın. Sağlıklı atıştırmalık önerilerini listelediğimiz diğer yazımıza göz atın!

Siz de sağlıklı beslenin

sağlıklı beslenme çocukSizin de sağlıklı beslenmeniz gerekir. Böylece hem sizi örnek alır hem de sofranızda hep sağlıklı gıdalar bulundurursunuz.