Çocuklara dişçiye gitmeyi sevdirecek öneriler

Aile
18/02/2021
Diş hekimi korkusu çocuklar arasında yaygın görülür fakat bu süreçten geçmiş kişilerin deneyim ve öngörülerinden ilham alarak bu durumu hafifletebilir veya tümden ortadan kaldırabilirsiniz…

Diş hekimine gitmek bir yetişkin için bile stresli olabilir – durum buyken çocukların da benzer tedirginlikleri göstermesi kadar doğal bir şey olamaz. Sizin gibi annelerden gelen bu tavsiyeler, çocuklarınızın diş hekimi ziyaretlerinde sakin ve mutlu olmasını ve aynı zamanda ağız bakımlarının aksamamasını sağlayacak!

Oyun yoluyla öğrenmelerine yardım edin

“Doktorculuk, çiftçilik ya da veterinerlik oynadığımız gibi dişçilik de oynuyoruz” diyor Deniz hanım, 28. “4 Yaşındaki oğlum Batu’ya doğum gününde diş hekimliği seti hediye gelmişti. Şimdi tüm peluş oyuncaklarını sıraya dizip onları inceliyor ve onlara dişlerini fırçalamanın önemini anlatıyor.

Bir gün benim dişlerime de bakmak istedi ve dolgularımı görünce çok şaşırdı. Ona küçükken çok fazla şeker yediğimi, bunun sonucunda dişlerimin acıdığını ve diş hekiminin yemek yiyebilmem için dişlerimi düzeltmesi gerektiğini anlattım.

Bu tecrübemi anladı ve artık beraber dişlerimizi fırçaladığımızda çok hoşuna gidiyor – bana daha fazla dolguya ihtiyacım olmaması için yardım ettiğini söylüyor.” Çocuğunuzun böyle davranışlarını desteklemek çocuklarınızı sakinleştirmekle kalmayıp diş hekimi ziyaretlerini onlar için heyecanlı bir etkinliğe de dönüştürebilir!

Arkadaşça bulduğunuz dişçileri seçin

Çoğu diş hekimi, ziyaretleri eğlenceli kılmak için yoğun çaba sarf ediyor – siz de bu diş hekimlerini arayın. “Bizim diş hekimimiz 5 yaşındaki kızımız Hande ve 2 yaşındaki oğlumuz Ahmet’in hayatının bir parçası.” diyor Gamze hanım (33). “İşlem odası aydınlık ve çocukları güldüren karikatürler ile dolu, çocuklar 1 yaşlarından beri ona gidiyor.

Biraz erken bir yaş gibi durabilir fakat bu sayede diş hekimimiz herhangi bir sorunun önüne geçebiliyor ve çocuklar diş hekimine gitme fikrine daha doğal bir şekilde alışıyor. Ahmet en başta biraz çekingendi, başlarda bir kaç sefer onun yanındaki sandalyeye yattım ve beraber dişlerimize baktırdık.”

Pozitif konuşmaya odaklanın

Çocuklar velilerinin her konudaki fikir ve duygularını çok genç yaştan itibaren algılıyor ve anlıyor. Onlara diş hekimi hakkında olumlu şeyler diyor olabilirsiniz fakat tersini dediğiniz veya birine diş hekimi ile ilgili kötü bir anınızı veya eşinize diş hekimine gitmenin hoşunuza gitmediğini anlattığınızı duymamalarına özen gösterin. Bu konuşmalar onların zihninde sizin olumlu sözlerinizden çok daha fazla yer edecektir.

Diş bakımını rutin bir konu yapın

Ela hanım (30), iki kızı ile de Birce (6) ve Gamze (3) kötü dişlerin negatif sonuçlarına odaklanmak yerine sürekli çocuklarda diş ve kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasının önemi hakkında konuşuyor. “Bence tatlıları yasaklayarak onları çocuklar için daha da çekici kılıyoruz.

Hafta içlerinde yemekten sonra ödül olarak meyve yiyoruz ve hafta sonları hepimiz hazır şekerleme yerine ev yapımı çikolata yiyoruz. Her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamaya çalışıyoruz ve onlara hiç gazlı içecek vermiyorum; sadece süt ve su içiriyorum.” 

Ödül veya ceza kullanmaktan kaçının

Çocuklarınızın diş bakımını bir gereksinim olarak görmesine yardımcı olun. “Dişini fırçalarsan ödüllendirileceksin” gibi şeyler demek diş bakımının onlar için önemini azaltır. Bunun yerine diş fırçalama ve diş ipi kullanmayı eğlenceli hale getirmeye çalışın. Özellikle çocuklara hitap eden ürünler kullanmak – onları dişlerini fırçalamak konusunda heyecanlandıracak ve her diş hekimi ziyaretini daha kolay ve başarılı kılacaktır. Tüm aileniz için Oral-B ürünlerine buradan göz atabilirsiniz.

Çocuklarınızın diş hekimine gitmekten zevk almasını sağlamak için sizin bulduğunuz çözümler neler? Aşağıdaki yorumlarda tavsiyelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz…