Çocuklar için eğlenceli diş fırçalama yöntemleri

Aile
14/11/2018
Çocuklara genç yaşta ağız bakımının önemini anlatmak çok önemli. İyi bir diş bakım alışkanlığı kazanmalarını sağlamak için ipuçlarımıza göz atın.

Eğer çocuğunuza sürekli dişlerini fırçalamayı hatırlatmak zorunda kalıyorsanız ya da diş hekimi ziyaretlerinde huysuzlanıyorsa yalnız değilsiniz. Çocuklara yeni alışkanlıklar öğretmek kolay olmasa da mümkündür.

Onlara gerçeklerden bahsedin

Çocuklar olayların ardındaki gerçeklere bayılır. Diş çürümesinden ve diş eti rahatsızlıklarından bahsedin. Bakterilerin diş ve diş etlerinde nasıl oluştuğunu, eğer bunları dişlerden temizlemezsek dişlerin çürüyeceğini ve beyaz yerine siyah, kahverengi ya da sarı gibi bir renk alacağını söyleyin.

Hatta diş eti kanamalarına ve ağız kokusuna yol açabileceğini anlatın. Kulağa garip gelebilir ama bazen bu tür detaylar çocukların dişlerini düzenli olarak fırçalaması için gereklidir.

Diş fırçalamanın doğru yöntemini öğretin

Çocuklar 6 yaşına gelene kadar kendi başlarına düzgün şekilde diş fırçalayamazlar. Yine de sizin yaptığınız her şeyi izleyerek öğrenmeye çalışırlar. Bu sebeple erken yaşta bezelye büyüklüğünde diş macununu fırça üzerine koyarak diş fırçalamaları için teşvik edin.

En sevdikleri şarkıyı açın ve bu şarkı boyun diş fırçalamalarını söyleyin. Yukarıdan aşağı doğru dairesel hareketle fırçalamaları için kendi dişlerinizde gösterin. 

Teknolojiyi kullanarak diş fırçalamayı daha eğlenceli kılın

Şarj edilebilir diş fırçaları manuel olanlardan daha eğlencelidir. Oral-B Disney karakterleriyle her şeyi daha da eğlenceli hale getiriyor. İçlerinden birini çocuğunuz mutlaka çok seviyordur. Oral-B Disney Magic Timer uygulamasını indirerek hem doğru sürede fırçalamasını sağlayabilir hem de işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Örnek olun

Dişlerinizi fırçalarken sizi izlesin ve erken yaşta kendi muayeneniz esnasında da çocuğunuzu diş hekimine götürün. Korkulacak bir şey olmadığını anlamasını sağlayın.

Çocuklarınızı dişlerine iyi bakmaları için teşvik edin

Diş dostu yiyeceklerini tanıtın. Süt, yoğurt ve peynir bunların başında geliyor. Tüm bunlar diş minesinin korunmasını sağlayan minerallerle dolu. Şekerli yiyeceklere alıştırmayın. Şeker bakterileri arttırarak diş çürümesini hızlandırır.

Siz çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığını nasıl kazandırdınız?

Deneyimlerinizi paylaşın!