Yeni Yıl, Yeni Kararlar: Hoşgeldin 2021!

Aile
24/02/2021
Yeni bir yıl, yeni kararlar ve yeni bir SİZ!

Akıllı kumbara

Yeni yılda satın almak istediğiniz birçok şey olabilir. Hepsinin listesini yapıp sıraya koyun. En çok ihtiyacınız olanları listenin başına alın. Ortalama fiyatlarını toplayarak, aylara, haftalara veya gerekirse günlere bölün. Günde biriktirmeniz gereken miktarı market alışverişlerinde küçük şeyler alırken aklınızda bulundurun ve o gün çok ihtiyacınız yoksa o küçük ürün yerine, listenizde almak istediğiniz daha değerli ürün için o parayı kumbaranıza atın.

Her hafta yeni bir yemek tarifi öğrenin ve deneyin

Sağlıklı beslenmek için her zaman motivasyona ihtiyaç duyuyoruz. Her hafta yeni bir yemek tarifi öğrenip denemek, sağlıklı beslenme hevesinizi artırır. Bir tarif defteri tutabilirsiniz. Yıl sonunda 50’in üzerinde yeni tarifiniz olacak. Tariflerde yaratıcılığınızı kullanabilir, eklemeler yapabilir ve hem kendiniz hem aileniz için lezzetli ve eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Tarifleri, çocuklarla yapılabilecek yemek tarifleri, misafirler için pratik atıştırmalıklar, aile için akşam yemeği önerileri, çocuklar için sağlıklı aperatifler gibi başlıklara bölebilirsiniz. Kim bilir, belki 2021 sonunda harika bir yemek kitabınız olur!

Kitaplara şans verin

Biliyoruz, 2020 zorlu geçti ve evde ekmek yapımından, hijyenik temizliğe; aile oyunlarından yeni film ve dizilere çok vakit ayırdık. Kitap okumak için pek fırsat bulamadık. Hep sevdiklerimizle birlikteydik ve evde kendimiz için alan yaratamadık. Fakat 2021 farklı olabilir. Sesli kitaplarla kendi dünyanıza dönebilirsiniz. Hatta bir kitapta kaybolmak için sesli olarak dinlerken, bir yandan da kendiniz okuyabilirsiniz. Gerçekçi bir okuma planı yapın. Her hafta bir kitap çok zorlayıcı olabilir. Eğer yoğun bir kitap okuma alışkanlığınız yoksa, 3 ayda 1 kitap ile başlayın ve yepyeni bir türden ziyade sevdiğiniz bir türe odaklanın.

Ev temizleme alışkanlığınızı gözden geçirin

2020 boyunca sürekli ev temizledik, marketten aldıklarımızı bile yıkadık, sildik. Her dışarıdan geldiğimizde giysilerimizi yıkadık, çamaşır yıkama sürelerimiz değişti. Bu sene temizliği saatler süren, yorucu bir iş olmaktan çıkarmak için bir plan yapabilirsiniz. Sizi zorlayan halılarınız varsa, yıkamaya gönderin ve çok gerekli değilse kullanmayın. Koltuklarınızı temizletin ve şık koltuk örtülerini deneyin. Mutfak ve banyoda, tezgah üzerinde duran ve az kullanılan her şeyi kaldırın. Yerleri ve tezgahları kolay silinebilir şekilde organize edin. Fazla eşyalardan kurtulun. Kolay ev temizliği için öneriler sunan uzman videolarını izleyin. Elektronik temizlik aletlerine göz atın. Kapı önündeki paspası, dezenfektan ilave edebileceğiniz ikili paspaslarla değiştirin. Sokaktan her geldiğinizde kıyafeti yıkamak yerine balkona asın. Temizlik yapmak için evin kirlenmesini beklemeyin veya her temizliğe başladığınızda bütün evi temizlemeyin. Evin farklı bölgelerine her gün 20 dakika ayırarak temizlik işini kolaylaştırabilirsiniz.

İçki ve sigarayı bırakın veya azaltın

Bu konuda size destek olabilecek telefon hatlarından veya kitaplardan faydalanabilirsiniz. Sağlık durumunuzu iyileştirmenin en önemli koşullarından biri sigarayı bırakmak. İçki de aynı şekilde fazla tüketildiğinde iç organlardaki olumsuz etkilerinden ötürü bedeni yoruyor. Ayrıca kadınların ilgisini çekecek bir başka bilgi de verelim: Vücut alkolü yabancı bir madde gibi algıladığı için önlem olarak 48 saate kadar yağ yakımını tamamen durduruyor!

Sebzelerle arkadaşlığınızı güçlendirin

Hepimiz herhalde aynı şeyi hissediyoruzdur: “O marulu kim yıkayacak, ıspanaktan bu çamuru kim temizleyecek, kerevizi kim soyacak!” Sebze yıkamak ve ayıklamak gerçekten çok eğlenceli bir iş değil. Çoğumuz da sırf bu sebepten, et ve pilav, köfte ve patates ikililerine yöneliyoruz. İşinizi kolaylaştırmak için her ne kadar tazesinin yerini tutmasa da dondurulmuş sebzelerle günlük sebze tüketiminizi artırın. Yıkanmış ıspanak alabilirsiniz mesela veya hazır yıkanmış salataları deneyebilirsiniz. Sadece sebze için kullanacağınız orta boy bir leğen edinin. Sirkeli suya batırıp sebzeleri birkaç saat unutun. Sonra yıkaması gerçekten kolay oluyor. Basit bir kap bile sebze yıkamada size destek olacak.

Bu sene asansör kullanmayın

Ne olacak ki 11 kat çıksanız? Biliyoruz başta zor görünebilir ama zamanla 11 kat size çocuk işi gibi gelecek. Kısa mesafeleri yürüyerek gitmeye ve asansör kullanmamaya özen gösterin. Asansöre binmediğiniz ve yürüyerek/bisikletle gittiğiniz her mesafeyi cep telefonunuzun notlarına kaydedin. Sonra sosyal medyada “Bu hafta 300 adım merdiven çıktım” gibi motive edici paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Spor motivasyonunuzu artıracak şeyler yapın

Mesela harika bir tayt, mini üstler, fosforlu renkler, sizi iyi hissettiren saç bantları veya kol bantları gibi spor tarzınızı yenileyin. Elektronik spor destekçilerine yönelin. Uygulamalar, nabız /uyku/su ölçer kol bantları ve online spor üyeliklerini deneyin. Hiçbiri sizi yeterince motive etmiyorsa, günde sadece bir hareketi sürekli olarak yapın. Hareketten sıkılınca başka bir harekete geçin. plank ile 30 saniye olarak başlayın. Bir ay sonunda 5 dakikalara çıktığınızda çok şaşıracaksınız!

 

Eski giysi/kitap/eşyalardan kurtulma zamanı

Sırtımızda taşıdığımız yük sadece duygusal veya fiziksel değil! O kullanmadığınız ve dolabı kaplayan onlarca giysi, hiç oturmadığınız köşe takımı, asla yemek yemediğiniz tabaklar ve serviste kullanmadığınız sufleler... Bunlar da size yük! Evin çok daha derli toplu olmasını ve hatta daha da önemlisi zihninizin çok daha dingin olmasını sağlayacak bu eşyalardan arınma işini 2021’de kesin yapın.

 

Merak etmeyin, 2021 harika bir yıl olacak!