Sevgililer Günü dünyada nasıl kutlanıyor?

Aile
24/10/2018
Sevgililer Günü 14 Şubat tarihinde milyonlarca insanın sevdikleri kişiye kalp şeklinde çikolata kutuları, kırmızı güller ve şiir kartları vermesiyle kutlanır. Fakat bazı ülkelerde daha farklı kutlamalar yapılıyor.

Mesela Galler’de sevgililer birbirlerine tahta kaşık hediye ederken, Danimarka’da kurutulmuş beyaz çiçek veriyorlar.  Aşağıdaki listede dünyada “Seni Seviyorum” demenin farklı ritüellerini bulabilirsiniz! 

Danimarka

Danimarka’da Sevgililer Günü 90’larda kutlanmaya başlasa da oldukça popüler. Sevgililer Günü’nde verilen kartların özelliği üzerinde veren kişinin fotoğrafı oluyor. Ayrıca arkadaşlar ve sevgililer birbirlerine kırmızı yerine beyaz çiçek veriyor. Ama çiçeğin Kitap arasında kurutulmuş olması gerekiyor…


Fransa

Sevgililer Günü ile doğrudan bağlantılı olmasa da ismi yüzünden Sevgililer Günü’ne ait olduğunu düşündürten St. Valentin kasabası, Sevgililer Günü’nde epey turist ağırlıyor. Belki siz de bu Sevgililer Günü’nde gitmeyi düşünebilirsiniz! Bu arada, eskiden köprülere takılan “Aşk Kilitleri” ağırlığı köprülere zarar verdiği için tamamen kaldırılmış durumda.


Güney Kore

Güney Kore’de işler biraz değişik. 14 Şubat’ta kadınlar erkek arkadaşlarına ya da eşlerine çikolata, çiçek ya da şekerleme hediye ederken, erkekler 14 Mart’ta Korelilerin “Beyaz Gün” dediği günde eşlerini çikolata ya da çiçek dışında bir de hediye ile şımartıyor. Eğer bekarsanız o da sorun değil, 14 Nisan’da yani “Kara Gün’de” börülceden yapılmış siyah makarnanızı yiyerek yalnızlığınızın yasını tutabilirsiniz.  


Almanya

Almanlar, aşk tanrısı Eros’a benzeyen uçan domuzları tutku ve şans sembolü olarak birbirlerine veriyorlar. Aynı zamanda kalp şeklindeki dev zencefilli kurabiyeleri de. Bu kurabiyelerin içinde genellikle “Öp Beni”, “Seni Seviyorum” gibi mesajlar oluyor. 


Galler

Birleşik Krallık’a bağlı 4 ülkeden biri olan Galler’de Sevgililer Günü’nde aşıklar birbirine tahta kaşık hediye ediyor. 17. Yüzyıldan beri gelenek haline gelen kaşığın hikayesi aslında erkeklerin emek vererek blok halindeki bir tahtadan bu “Aşk Kaşığını” oymaları. Farklı anlamları olan semboller de günümüzde hediye olarak verilebiliyor. Biz de olduğu gibi nal, Galler’de de şansın sembolü.


Çin

Çin’de 7. dolunayda kutlanan Yedinci Gece Festivali, Sevgililer Günü’nün yerini almış... Samanyolu’nda iki yıldızın yılda bir defa birleşmesini kutlayan festivalde kadınlar karpuzları oyarak muhteşem çiçekler yapıyorlar, eş bulma dileğiyle Vega ve Eltair yıldızlarına bakıyorlar...


İngiltere

Sevgililer Günü arifesinde İngiltere’deki bekar kadınlar eş bulma umuduysa yastıklarının her köşesine ve tam ortasına 5 adet defne yaprağı yerleştiriyorlar. Sevgililerse kart, çikolata, şekerleme gibi bildiğimiz hediyeleri veriyorlar birbirlerine.

Son…

Fırsat buldukça sevgimizi kutlamalıyız. 14 Şubat en azından bir nefes alıp bunu yapabilmemizi sağlıyor... Hediye almasanız bile sevdiğinize “Seni Seviyorum” demeyi unutmayın. Sevgililer Gününüz kutlu olsun.