Şehir trafiğinde güvenli bisiklet kullanımı için ipuçları

Aile
24/10/2018
Tuzaklardan ve çukurlardan kaçınmanın ve şehrin caddelerinde keyifli bir şekilde bisiklet kullanmanın yolları

Yoğun otobanlarda ve şehir sokaklarında araba kullanmak tehlikeli olabilir. Bu tehlike bisiklet kullandığınızda iki katına çıkıyor. Araçların ağırlığı yüz kilodan binlerce tona kadar değişiyor ve bisiklet bunlara kesinlikle denk değil.

Yolun tehlikelerine karşın, işe gidiyor olun, ister markete gidiyor olun, isterseniz keyif için sürün bisiklete binme keyfi bu olası tehlikeye değer. Usta bisikletçilerin aşağıdaki önerileriyle farklı tecrübelerden iki tekerlek üzerinde güvenli kullanım hakkında bilgi edinin ve şehirde bisiklete binmeyi eğlenceli ve huzurlu bir tecrübeye dönüştürün!

Her gün işe bisikletiyle giden bir bisiklet aşığı

“Hiçbir zaman ehliyetim olmadı ve hiç araba kullanmadım. Büyük bir bisiklet üretici firmada çalışmam bisiklete erişimimde benim için bir avantaj oldu. İşe giderken bir saat boyunca hafif bir yokuş çıkıyorum. Bisiklet yollarının olmayışı bir tarafa, sürücüler olan yolları da görmezden geliyor.

Bu yüzden kendinizi azami seviyede görünür hale getirmeniz lazım. Reflektörlü kıyafet giyin, ön ve arka far taktırın. Sadece gece değil gündüz de farlarınız açık olsun. Sürücüler sizi görmeyi beklemiyorlar, bu yüzden siz kolayca görünebileceğiniz şekilde gezin. Rotanızı ezberleyin.

Çukurların yerlerini bilin, mazgallara takılmayın. Mümkün olan yerlerde kaldırım ya da bisiklet yolunu kullanın. Arkanızdan gelen arabalara dikkat edin. Daha iyi görmek için ayna taktırabilirsiniz. Arkanızdaki arabalar önemli. Eğer bir araba sağa dönüyorsa yolundan çekilin ve araba yoluna geçin.”

Profesör bisikletçi illa “manzara” diyor

“Ben bisiklete bindiğim zaman, manzaramın da güzel olmasını isterim. Bu yüzden Boğaz yoluna bayılıyorum. Sayfiye yerleri de aynı şekilde hoşuma gidiyor. Hem trafik stresi yok hem de egzos olmaması sağlığınız için daha iyi. Eğer işe bisikletle gidiyorsanız ya da gitmek istiyorsanız, daha uzun olsa bile daha güvenli ve trafiğin daha az olduğu yolu tercih edin.

Sürücülerin hareketlerini önceden tahmin etmeye çalışın, tetikte olun. Geniş yollara sahip bazı şehirlerde ya da bölgelerde bisiklete binmek daha kolay olabiliyor. Yine de bunun rahatlığına kapılmayın, gözünüzü dört açın. Sürücülerin dikkatini çekmek için gözlerinin içine bakın. Etkileşim bir bağlantı yaratır.

Bu şekilde bisikletlerin sürücülerin yolunu kestiği hissinden biraz olsun kurtarırsınız onları. Kesinlikle kulaklıkla müzik dinlemeyin. Yaklaşan bir aracı duymanızı engeller ve sizi tehlikeye sokabilir.”

İzmirli bisikletçi vintage seviyor

“Oturduğumuz evin bir bahçesi vardı ve oraya bisikletlerimizi koymamış için minik bir kulübe yapmıştı annemler. Kardeşlerimle birlikte bisiklete biner, parka ve markete bisikletle giderdik. Bisiklet hem pratik, hem de ekonomik. Ayrıca çevreye zarar vermiyorsunuz. 1960 model vintage bisikletimle işe hala bisikletle gidiyorum.

Sadece gerekli olduğunda araba kullanıyorum. Bence dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri park halindeki araçlar. Birden kapıları açılabilir ve size çarpabilirler. İpuçlarını takip edin. Özellikle hafta sonlarında insanlar gruplar halinde geziyorlar ve bu sürücü konsantrasyonunu azaltıyor.

Yolda kurallara uyun. Kırmızı ışıkta siz de durun. Sinyaliniz olmasa da sağa ya da sola döneceğiniz zaman kolunuzla sinyal verebilirsiniz. Bisikletini kitlemeyi unutmayın. İyi bir kilide yatırım yapın. Sonuç olarak bisiklet mükemmel bir şey. Benzin yok, park parası yok, ayrıca hemen harekete geçebiliyorsunuz...”

Unutmayın! Trafik kurallarını ihlal etmeyin. Bu üç bisikletçi gibi siz de aşırı derecede dikkatli olun. Riskleri minimuma indirmek, keyifli bir bisiklet yolculuğunu garantiliyecektir.