Okula dönüşü kolaylaştırmanın 6 yolu

Aile
22/03/2021
Güzel bir tatilin ardından çocuklarınızı okula gitmeye ikna etmek zor olmamalı. Karşınızda çocuklarınızın okula gitmek için can atmasını sağlayacak çözümler!

Sömestr tatili bitiyor ve çocukların okula dönme zamanı. İstedikleri zaman uyuyup istediklerini yaptıkları böylesine eğlenceli bir dönemden sonra okul rutinine dönmek oldukça zor; ancak bu geçişi mümkün olduğunca sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirmek için birkaç etkili ebeveynlik tavsiyesi hayat kurtarabilir.

  • Okul araç gereçleri ve kıyafetleri böyle dönemlerde indirimde olur. Çocuklarınızı okul alışverişine çıkarın. Alacaklarının renklerini, tarzlarını kendilerinin seçmelerine izin verin. Çok uç seçimlere pek tabi müdahale edebilirsiniz. Bu sayede okula dönmek onlar için heyecanlı hale gelecektir.
  • Antrede çocuklarınıza özel “hazırlanma noktası” oluşturun. Çantaları, ceketleri, şapkaları vb. asabileceğiniz özel askılar yerleştirin. Ayakkabılarına özel kutular koyun. Ayrıca kenara asacağını aile takvimiyle kimin neyi ne zaman yapacağını organize edebilirsiniz.
  • Kafasındaki okul imajını keyiflendirmek için okul arkadaşlarıyla beraber yapabileceği aktiviteler organize edin. Mesela onları öğrenmeye heveslendirmek için bir müze ziyareti yapabilirsiniz. Ya da yatmadan önce hikâye okuma seansları yapın ama bu sefer çocuğunuz okuyucu, siz de dinleyici olun.
  • Okulların açılmasına birkaç gün kala, odalarını toplamaları ve eğer varsa, yeni döneme rahatça başlamaları için çalışma masalarını temizleme konusunda onları cesaretlendirin.
  • Uyuma ve uyanma saatlerine alışmaları için okulun açılmasını beklemeyin. Birkaç gün öncesinde bu rutine başlatarak “prova” yapmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz sıklıkla geç kalıyorsa, onlara fark ettirmeden saatlerini 10 dakika geriye alın. Bu sayede zamanında kalkabileceklerdir.
  • İlk günden önceki gece her şeyi hazır hale getirin. Elbiselerini ütüleyip askıya asın, ayakkabılarını boyayın, sırt çantalarını hazırlayın. Kahvaltı masasını kurun ve hatta eğer gerekiyorsa, öğle yemeği çantalarını da hazır hale getirin. Bu sayede sabah karmaşasını minimuma indirmiş olursunuz.

Bu içerik Head & Shoulders tarafından hazırlanmıştır. Tüm Head & Shoulders ürünlerini görmek için tıklayın.

Siz okula dönüşü kusursuz hale getirmek için neler yapıyorsunuz? Çocuklarınızın okula dönüş deneyimlerini KadınlarBilir.com üyeleriyle paylaşın.

Çocuklara spor ve sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Hediye çeki kazan