Kendine güvenen erkek çocuklar yetiştirme: Oğlunuzun benlik saygısını nasıl artırabilirsiniz?

Aile
24/10/2018
Ergenlik çocuklar için kafa karıştırıcı bir dönem olabilir. Oğlunuzun yeni hayatıyla baş etmeye yetecek kadar kendine güvenmesine yardımcı olmak için pratik tavsiyelerimize göz atın…

1. Ona yeteneklerini hatırlatın

Bir başarıya imza attığında oğlunuzu övün. Mesela oğlunuzun okuldaki başka bir öğrenciye karşı nazik tavırlarına mı şahit oldunuz? Ya da okul projesini başarıyla mı tamamladı? Tabii ki samimi olmanızda büyük fayda var.

Her şeye iltifat etmek ya da her yaptığını alkışlamak da yanlış bir tepkidir ve sözlerinizden şüphe duymasına sebep olur. İçgüdülerine güvenmeyi öğrenmesi için doğru zamanda, doğru tepkiler alması önemlidir.

2. Çalışmaya teşvik edin

Oğlunuzun okurken yarı zamanlı bir iş bulup çalışmasını istemeniz, suratını asmasına sebep olabilir (hatta belki daha büyük bir tepki verecek!). Ancak geleceği için en olumlu şeylerden biri çalışmayı öğrenmesi.

Sorumluluk alarak kendini daha olgun ve özgüven sahibi görecek; dahası gelecek yıllar için gerekli becerileri şimdiden öğrenmeye başlayacak. Cep harçlığını çıkarması, faturalara destek olması kendine güvenini daha da arttıracaktır.

3. Arkadaşlarını eve davet edin

Oğlunuza güçlü arkadaşlıklar kurmaya özendirmek, benlik saygısını ve özgüven kazanması için kilit önem taşır. Bu nedenle evinizi onun okul arkadaşlarına açmanız yararlı olacaktır. Arkadaşlarını tanımanız, zararsız iyi çocuklar olduklarını bilmeniz, sizin de içinizi rahatlatır. Belki de haftada bir gün akşam yemeği için gelebilirler. Oğlunuzun arkadaşlarını tanımak, yalnızca bir ebeveyn olarak içinizi rahatlatmakla kalmaz, oğlunuzu daha yakından tanımanızı ve iletişiminizin güçlenmesini sağlar.

4. Onunla açık konuşun

Böylece onun da sizinle açık açık konuşmasını sağlarsınız. Ergenlik, duygusal bir zamandır ve bolca fiziksel ve duygusal değişim gerçekleşir; erkekler kız çocukları kadar iletişime açık olmayabilir.

Onunla açıkça değişen gereksinimleri hakkında konuşun. Tüylenmeye karşı kullanabileceği ürünleri, cildindeki yağlanmayı nasıl engelleyebileceği, sivilcelerce nasıl başa çıkabileceği ve çabuk yağlanan hatta belki bazı durumlarda kepeklenen saçlara karşı ne yapabileceğini anlatın.

Unutmayın, Head&Shoulders ile %100'e kadar kepeksiz saçlara sahip olabilir ve saç derisi sağlıklı görünür. Erkeklere özel seride oğlunuza en uygun olan şampuanı seçin!

5. Spora ya da daha aktif olmaya teşvik edin

Pek çok araştırma, düzenli olarak spor yapan ya da aktif olan gençlerin kendine güvenlerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle genç erkeklerin aktif olmalarını sağlamak çok önemlidir. Takım sporları -ister okulda isterse okul saatleri dışında- onu takım ruhunu öğrenmeye ve sağlıklı ilişkiler kurmaya teşvik edecektir. Gençken spor alışkanlığı geliştirmek, gelecek için beden ve zihin sağlığına yapılan önemli bir yatırımdır.

Siz oğlunuzun fiziksek aktivitelerini nasıl destekliyorsunuz?