Karbonatla diş fırçalamanın artıları ve eksileri

Aile
10/09/2021

Karbonatla Diş Fırçalamak: Artıları ve Eksileri 

Kabartma tozu veya karbonat uzun zamandır diş macununa alternatif olarak kullanılmaktadır. Birçok insan dişlerini karbonat ile fırçaladığını söyleyecektir. Günümüzde birçok diş macunu üreticisi, formüllerine karbonat da katmaktadır. Çoğu durumda olduğu gibi, diş fırçalamak için üretilmemiş bir maddeyi bir diş macunu alternatifi olarak kullanmanın artıları ve eksileri vardır. 

 

Karbonatla Diş Fırçalamanın Artıları 

• Dişleri temizlemeye yardımcı olur. Journal of Clinical Dentistry'ye (Haziran 2008) göre, dişleri karbonat içeren ürünlerle fırçalamanın karbonat içermeyen ürünler kullanmaktan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. 

• Ucuzdur. Sadece karbonat kullanırsanız, bir paket uzun süre dayanır ve 1 kg karbonat size 10 TL’den daha ucuza mal olur. 

 

Karbonat ile Diş Fırçalamanın Eksileri 

• Kullanışlı değildir. Dişleri karbonatla fırçalamak ucuz olabilir ama kesinlikle fırçamalası kolay değildir. Kabartma tozu üreticileri, bu ürünü diş fırçalama için tasarlamadığından paketi kullanışlı değildir.  

• Garip bir his verir. Dişlerini karbonat ile fırçalamayı deneyimleyen herkes, büyük olasılıkla karbonatın ağızlarındaki hiç de hoş olmayan hissi hakkında yorum yapacaktır. 

• Sadece karbonatla diş fırçalamak, dişleri yeniden mineralize etmeye veya bakteri plağının neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olabilecek ihtiyacınız olan florürü size sağlamaz.  


Dişlerinizi sadece karbonatla fırçalamaktan şüphe mi duyuyorsunuz? O halde hem florür ve hem de karbonat içeren bir diş macunu kullanarak dişlerinizi  güçlendirin, plak oluşumunu azaltın, dişlerinizi temiz tutun ve yüzey lekelerini çıkararak beyazlatmaya destek olun!