İlkbahar Sebzeleri Ve Meyveleri

Aile
27/07/2021

İlkbahar meyveleri ve sebzeleri

 

Mevsim değişirken en çok sorulan sorulardan biri de “İlkbahar meyveleri ve sebzeleri hangileridir?” Biz de okuyucularımıza kapsamlı bir liste sunarak taze taze bol vitaminli bahar meyvelerini ve sebzelerini daha bilinçli bir şekilde tüketmelerini istedik. Devamını okuyun…

 

Mevsiminde meyve ve sebze almak her zaman daha iyidir. Hem lezzetleri çok daha iyidir, hem daha tazedirler hem de fiyatların en uygun olduğu zaman mevsiminde çıktığı zamandır. Bu meyve ve sebzeleri ilkbaharda pazarda bulabilirsiniz; evde kaldığımız süreçte de kooperatifler artık kapımıza kadar her şeyi getiriyor. Belirli mahsullerin ve hasat tarihlerinin bölgenizin iklimine bağlı olduğunu unutmayın.

 

İlkbahar Sebzeleri

İlkbahar sebzelerinin başında enginar gelir. Denir ki herkes bir yılda yaşı kadar enginar yemelidir. Bu ilkbahar sebzesini zamanında bol bol tüketmek karaciğer sağlığı için önem taşır. Enginarın sonbaharda ikinci bir mahsulü olur, ancak ana hasat ilkbaharda gerçekleşir. Sıkı yapraklı ve sap uçları taze kesilmiş enginarları tercih edin. Oldukça meşakkatli olan ayıklama kısmı sizi yoruyorsa, seçtiğiniz ayıklanmamış enginarları pazarda temizletmeyi de tercih edebilirsiniz. Yaprakları görmeden enginar almayın.

 

Roka aslında soğuk havaya özgü bir mahsuldür. Uzun günler ve sıcak hava onu sertleştirir veya çiçek açmasına sebep olur ve hatta yapraklarında da acı bir tat ortaya çıkar. Yabani roka ilkbaharın başında veya sonbaharda çıkar ama ekilen roka, kıyı, ılıman yetiştirme alanları ve kışlık seralar sayesinde yıl boyunca taptaze raflarda yerini alır.

 

Semizotu da baharı çok sever. Yol kenarlarında, bahçede kendi kendine çıkmış semizotu da görebilirsiniz. Yoğurtla çiğ olarak veya ıspanak gibi yemeği yapılarak tüketilir. Ayrıca salatalara da ekleyebilirsiniz. Hafif ekşi tadıyla lezzeti hiçbir şeyde yoktur. Kalbi korur, kansere karşı önlem sağlar, sindirimi destekler ve depresyon gibi zihinsel rahatsızlıklara da iyi gelir. 

 

İlkbahar sebzelerinden kuşkonmaz, bölgenize bağlı olarak Mart'tan Haziran'a kadar hasat edilir. Kalınlığın hiçbir şekilde bitkinin taze mi iyi mi kötü mü olduğunu göstermediğini unutmayın. Kalın ve büyük saplı kuşkonmazlar nasıl büyüdüğünü ve hasattan sonra ne kadar çabuk yenilmesi gerektiğini gösterir sadece.

 

Pancar ılıman iklimlerde ilkbahara kadar olgunlaşır ve yılın çoğu yerinde depodan temin edilebilir. Çünkü pancar çok dayanıklı bir kök bitkisidir. İlkbahar sebzelerinden pancarı bazen buzdolabında bile aylarca bozulmadan tutabilirsiniz. Bu durum, özellikle taze satın aldığınızda geçerlidir. Taze pancarlar genellikle yeşillikleri hala üzerinde olarak ve ancak semt veya köy pazarlarında satılır. Toprak kokan mis gibi pancar haşlanarak veya taze olarak salatalara renk katar.

 

Bezelye ilkbahar sebzelerindendir. Yazın başlarında taze ve canlı görünümlü yapraklara sahip parlak sarmaşıklar halinde görülür. Uçları kahverengi ve peltemsi veya zarar görmüş asmalardan kaçının. İlkbaharda toplanır  ve çoğu bölgede yaza kadar devam eder.

 

Havuç, ılıman bölgelerde yıl boyunca hasat edilir. Gerçek bebek havuçlar - marketlerde "bebek havuç" olarak satılan normal havuçların küçültülmüş versiyonları değildir, ancak olgunlaşmamış havuçların çiftçiler tarafından, ekin sıralarını tenhalaştırmak için toplayıp sattıkları havuçlardır. Böylece toprakta kalan abla ve ağabeyleri daha çabuk olgunlaşır ve kendilerine büyüyebilecek alanı bulurlar. İlkbahar ve yazın başlarında hem bebek havuç hem de normal havuç mevcuttur.

 

Pazı, ılıman bölgelerde yıl boyunca bulunabilir ve en iyi yaz sonunda veya soğuk bölgelerde erken sonbaharda hasat edilir. Daha sıcak olan güney bölgelerde ise ilkbaharda toplanır. Tüm pişirilen, yemeği yapılan yeşillikler gibi, hava çok ısındığında pazı acı olur. Pazının sarması çok kolaydır. Kaynamış suda döndürerek yapraklar süzülür ve gelin duvağı gibi olan koca yapraklar bol malzeme ile bohça şeklinde kolayca sarılır. Arzu ederseniz yaprakları dörde bölerek küçük sarmalar da yapabilirsiniz. Kavurması da çok güzel olur ve pazının serin hava ve yağışı nasıl sevdiğini Karadeniz Bölgemizde bol bol kavurması yapılmasından tahmin edebilirsiniz. Nohutla birleşince kavurması da çok besleyici ve lezzetli olur.

 

Bakla bir başka ilkbahar sebzesidir. İlkbaharda pazarlarda görülmeye başlar ve daha serin iklimlerde yaz boyunca favoriler arasındadır.

 

Taze Patatesler, kağıt inceliğinde kabukları olan küçük, taze hasat edilmiş patateslerdir. Sadece haşlayarak ve tereyağlı ile karıştırarak muhteşem lezzetlerini her yemeğin yanına yancı olarak salarlar.

 

 

İlkbahar meyveleri

İlkbahar meyvelerinden kayısı, yetiştikleri daha sıcak bölgelerde baharın sonlarına doğru mevsimine girer. Kayısı çok şekerli bir meyve olduğundan şeker hastalarının dikkat ederek tüketmesi gerekir. Fakat sindirim sistemine olan olumlu etkileri onu bir numaralı sindirim ilacı haline getirir.

 

Kiraz, daha sıcak bölgelerde baharın sonunda hasada hazırdır. Tabii Kuzey ve Marmara bölgelerinde yazı bekler. Napolyon, karabodur, bing gibi bir çok çeşidi de dahil olmak üzere tatlı kirazlar, Mayıs'tan Ağustos'a kadar bunulabilir.

 

İlkbahar meyvelerinin geri plandaki aktörü vişne. Vişnelerin mevsimi çok daha kısadır ve bir veya iki hafta boyunca, genellikle daha sıcak bölgelerde Haziran ortasında ve daha soğuk bölgelerde Temmuz ve Ağustos gibi yazın sonuna doğru bulunabilir. Vişnenin en önemli özelliği ekşi lezzetinin reçelde can bulmasıdır. Sonbahar reçellerinizi hazırlamak için vişne zamanını bekleyin.

 

Malta eriği veya yenidünya, adından da anlaşılacağı üzere sıcak iklimlerde baharda, daha ılıman iklimlerde yaz ortasında olgunlaşan bir meyvedir. Kaygan büyük çekirdekleri çocukların ilgisini çeker. Yemesi bu anlamda kolaydır. A vitamini, B6 Vitamini ve C vitamini açısından zengindir. Tam da mevsimine uygun şekilde harareti azaltır ve kan basıncını düzenler. Ayrıca kalorisi de böyle tatlı bir meyveye göre çok düşüktür.

 

Yeşil erik herhalde baharda olmazsa olmazlardandır. İlkbahar meyvesi yeşil erik, kolesterolü düşürür, sindirim sistemini destekler ve kansere karşı korur.

 

Yeşil badem Nisan ayında karşımıza çıkar ve sonra hemen yok olur. Çağla olarak da bilinen yeşil bademi gördüğünüz yerde hemen alın. Bu sağlıklı ilkbahar meyvesi, yüklü oranda lif içerir ve bu yüzden bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca tıpkı badem gibi E vitamini açısından da zengindir ve cilt güzelliğinizi destekler.

 

Limon da aslında yıl boyunca görülmesine rağmen ilkbahar meyvelerindendir. kıştan yazın başlarına kadar en sulu halindedir. Limon mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken bir ilkbahar meyvesidir. Solunum sorunlarına iyi gelir. Sadece soğuk algınlığı için değil, alerjik astım gibi rahatsızlıklarda da rahatlama sağlar. Limon  zengin C vitamini kaynağıdır.

 

İlkbahar bitkileri

Rezene mevsimi ılıman bölgelerde sona erer ve daha soğuk iklimlerde devam eder.

 

Sarımsak Çeşitleri / Yeşil Sarımsak hem ilkbaharda hem de yazın başlarında bulunur. Yeşil sarımsak olgunlaşmamış sarımsaktır ve biraz fazla büyümüş bir yeşil soğana benzer.

 

Şifalı bitkiler yıl boyunca ılıman iklimlerde yetiştirilir ve ilkbaharda daha sıcak bölgelerde hasada gelir.

 

Marul, daha soğuk iklimlerde mevsime girmeye başlar (ılıman ve sıcak bölgelerde kışın büyür).

 

Kuzukulağı, ilkbaharda vahşi doğada bulunur. Semt ve köy pazarlarının tezgahlarında tazesini arayın.

 

Isırganotu pazarlarda genellikle köylüler tarafından satılır. Şanslıysanız, bahçenizde "yabani otlar" olarak da büyüdüklerini görebilirsiniz. Toplarken mutlaka eldiven kullanın.

 

Maydanoz her mevsimde görünebilir, ancak bu soğuk hava bitkisi ilkbaharda ılık ve ılıman iklimlerde yetişir. Çok sıcağı sevmez.

 

Turplar ilkbaharda en tatlı, gevrek halindedir. Sindirimi biraz zorlayabilir fakat kan basıncısı düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.