Güne sağlıklı başlayan kadınların 11 alışkanlığı

Aile
24/10/2018
Bir iş nasıl başlarsa, öyle gider derler ya... Güne de güzel başlarsanız, devamı da öyle gelir. Güne sağlıklı ve enerjik başlamak içinse bu küçük alışkanlıkları kazanmakta fayda var. İşte güne sağlıklı başlayan kadınların hayatındaki 11 önemli alışkanlık.

1. Sağlıklı bir gün ancak sağlıklı uykudan sonra başlar

Güzel, sağlıklı, enerjik, başarılı bir gün geçirmek için olmazsa olmaz ilk şey, güzel bir uykudur. Uykunuzu alamadığınız, az uyduğunuz, kalitesiz uyduğunuz her gün, yorgun, bitkin, isteksiz bir gün geçirmeye gebedir. Dolayısıyla, akşamları uyku saatinizi iyi ayarlayın ve ertesi gününüz güzel geçsin.

2. Kaliteli uyku için beslenmeye dikkat

Uyku sırasında bedenimiz de dinlemek ister. Eğer uyumadan önce midemizi dolduracak olursak, o uyku yalan olur. Biz uyduğumuzu zannetsek de bedenimiz gece boyunca midemizdekileri sindirmek için çalışırken uykusuz kalır. Yani ertesi gün hiç de uyumuş gibi hissetmeyiz. Uykudan birkaç saat önce yemeyi kesmemiz gerekiyor.

3. Akşamları uyarıcı besinleri terk edelim

Akşam saatlerinde yemekten sonra bir bardak kahve içmek, güzel bir tatlı yemek hepimizin keyif aldığı şeyler ama kaliteli uyku sanatının derinlerine indikçe bu alışkanlığın çok yanlış olduğunu görüyoruz. Akşamları aldığımız kafein, çay, şeker gibi maddeler vücudun uykuya geçebilme becerisini darmadağın ederek kaliteli uyku fırsatını da elimizden alıyor.

4. Karanlık ve sessizlik içinde huzurlu bir uyku

Yatak odamıza sızan ışık kaynakları ve ses, biz farkında olmasak da beynimizin uyanık kalmasına, çalışmasına ve yorulmasına neden oluyor. Bu da kaliteli uyku ihtimalini ortadan kaldırıyor. Sonuç mu? Ertesi gün yine yorgun uyanıyoruz.

5. Sabahları güzel bir müzikle uyanın

Alarmlı saatlerin zır zır öttüğü, cep telefonlarının sadece bip bip bip sesleri çıkartabildiği yıllarda kulak tırmalayan alarmlarla uyanmak bir mecburiyetti ama bugün elimizdeki akıllı telefonlarda yüklü sayısız güzel şarkı varken ve onları alarm olarak ayarlamak mümkünken, güne sevdiğimiz bir şarkıyla neden uyanmıyoruz? Telefon alarmınıza sevdiğiniz şarkıları kurun, güne mutlu bir şekilde ve şarkı mırıldanarak başlayın.

6. Temiz havayla erkenden buluşun

Hava ne kadar soğuk olursa olsun, sabahları yatak odasının ve evin pencerelerini birkaç dakika için açmak hem temiz havanın içeri girmesini sağlayacak, hem de evdeki çeşitli yapı kaplamalarından kaynaklanan radon gazının hava sirkülasyonu ile evden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

7. Sabah egzersizi hayat uzatır

Egzersiz deyince hepimizin yüzü buruşuyor olabilir ama abartmayalım, kimse bizi sabahın köründe spor salonuna gidip üç saat antrenman yapmaya zorlamıyor. Yatak odasından banyoya giderken kollarınızı birkaç kez açıp kapamanız, kaslarınızı birkaç kez gerip bırakmanız bile kan dolaşımınızın hızlanması için yeterli olur. Bir seviye üste çıkıp 15 dakika fitness bisikleti sürecek olursanız tüm gün boyunca vücudunuz otomatik olarak kalori yakar.

8. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür

Bedeni güne hazırlayan, yakıtını veren öğün sabah kahvaltısıdır. Besleyici değeri yüksek ve aynı zamanda tok tutan, protein odaklı, taze, doğal, sağlıklı besinlerle güzel bir kahvaltı hem keyfinizi yerine getirir hem de bedeninizi canlandırır.

9. Çocuklarla vakit geçirmek için en güzel saatler

Eğer anneyseniz, sabah saatlerini, okula göndermeden önce çocuklarla kaliteli vakit geçireceğiniz şekilde planlayabilirsiniz. Bir yandan çocukların sabah temizliğini yapmalarını sağlarken bir yandan kahvaltılarını hazırlayabilir, evde çocukların sevdiği güzel bir müziği alçak sesle açarak çocukların güne neşeyle başlamalarını kolaylaştırabilirsiniz.

10. Sabahları ağız ve diş temizliği ile tazelenin

Güne dişlerinizi fırçalayarak başlamak tazelenmenin ve bembeyaz gülümsemelerle çevrenize enerji yaymanın anahtarıdır. Hem kendinize güveniniz artar hem de bir ömür sizinle olacak dişlerinizin sağlığı adına çok faydalı bir iş yapmış olursunuz.

11. Oral B Genius şarjlı diş fırçaları ile güne ferah bir başlangıç yapın

Şarjlı diş fırçaları dişlerinizi çok etkili bir şekilde temizler, lekelerden ve diş plaklarından kolayca kurtulmanızı sağlar.

Oral B'nin Genius şarjlı diş fırçaları ile ailedeki herkes için ayrı bir diş fırçası başlığı ayırabilirsiniz. Herkesin doğru şekilde dişlerini fırçalamasına imkan veren bu akıllı fırça ile tüm ailenin sabahları güne tertemiz dişlerle, tazelenmiş olarak başlamasını sağlayabilirsiniz. Hareket sensörü ve pozisyon algılama teknolojisine sahip olan Oral-B Genius, tam şarj ile 12 güne kadar kullanılabiliyor. Akıllı telefonlara yüklenebilen Oral-B App uygulaması (iOS ve Android) sayesinde kullanıcılar Oral-B Genius'ın ağız içindeki hareketlerini anlık olarak takip edebilirken, aktarılan veriler çerçevesinde genel diş fırçalama alışkanlıkları ile ilgili de bilgi sahibi olabiliyorlar. Ağız içindeki tüm bölgelerin diş hekimlerinin önerdiği şekilde fırçalanabilmesini sağlayan Oral-B Genius, ayrıca Salınım-Dönme-Titreşim teknolojisini de barındırıyor. Araştırmalar, insanların yüzde 60'ının arka azı dişlerini ya hiç fırçalamadığını ya da çok az fırçaladığını ortaya koyuyor. Avrupa özelinde bir araştırmaya göre ise ortalama diş fırçalama süresi sadece 46 saniye.

Bu sonuçları dikkate alarak geliştirilen Oral-B Genius Akıllı Fırçalama Sistemi sahip olduğu hareket sensörü ile kullanıcıların temizlemekte olduğu ağız bölgelerini tanıyabiliyor, Bluetooth teknolojisi üzerinden akıllı telefonlar ile iletişim kurabiliyor, akıllı telefon kamerasını kullanarak fırça pozisyonunu takip edebiliyor ve tüm verileri anlık olarak Oral-B App uygulamasına aktarıyor.