Dünyada yeni yıl gelenekleri

Aile
24/10/2018
Dünya ülkelerindeki insanlar yıl boyunca birçok konuda farklı düşünüyor olabilir ama yeni yılda herkes aynı şeyleri istiyor ve diliyor: sağlık, refah ve şans. Özel bir yemek ve sohbeti bol bir sofra da yeni yılda insanların hemfikir olduğu başka bir konu. Diğer kültürlerin yeni yılı nasıl kutladığını merak ediyorsanız, dünyadan eğlenceli, sıra dışı ve büyüleyici yılbaşı kutlamaları yazımızda...

Sokaklara çıkın

Samoalılar yeni yılın gelişini kutlayan ilk millet. Ada halkı başkent Apia’da saat kulesinin önünde gece yarısı buluşup eğleniyorlar. Fakat dünya çapında sokakta eğlenmeyi New Yorklulardan daha iyi beceren başka bir insan grubu yoktur herhalde. Binlerce insan geri sayım için Times Meydanı’nda toplanır. Konfetiler, öpüşüp sarılmalar ve coşkuyla kendinden geçmiş insanlar geleneksek Noel şarkıları söylerler. Öyle özel bir olaydır ki birçok çocuğun yeni yıl gecesi hatırası televizyon kanallarında gösterilen New York Times Meydanı’ndaki geri sayımdır.

Yeni yıla özel yemek

Avusturyalıların tarçın, şeker ve kırmızı şarapla hazırladıkları punch’ları pek meşhurdur. Bunu iyi şans getirmesi için kızarmış domuzla birlikte yerler. Brezilya’da mercimek refahı simgelediği için gelenek olarak yeni yıl akşamı mercimek çorbası, yanında da pilav servis ederler. Tayland’daysa maş fasulyesinden yapılma bir puding ile pilav yenir. Tatlı olarak da karpuz servis edilir. Birçok kültürde olduğunu gibi  kırmızı Tayland’da da şansı sembolize eder ve karpuz bunu vurgulamak için tercih edilir. Portekiz ve İspanya’da 12 sayısı geleneksel olarak yemeklere de eklenir. İspanya’da gece yarısı 12 üzüm tanesi yenir; Portekiz’deyse kuru üzüm yenir. Her ikisi de şansı sembolize eder. 12 sayısıyla bir sonraki senenin her ayını temsil eder.

İyi şans parası

Ermeniler Darin adını verdikleri pidelerini hazırlarken, hamuru iyi niyetle yoğurarak içine bir bozuk para koyarlar. Meksikalılar da aynısını tatlı ekmeklerine yaparlar. Her iki kültürde de parayı bulan kişi yeni yıl boyunca büyük şans elde edecek anlamına gelir. Romanya’daysa iyi talihin daimi olması için nehre bozuk para atılır.

Su ve Ateş

Havai fişekler tüm dünyada ama özellikle Pekin, Çin’de muhteşem bir şov sergiler. Ekuador’da insanların şans getirmesi için korkulukları ve eski fotoğrafları yaktığını görebilirsiniz. Porto Rikolularsa aksine camdan dışarı su atarak kötü ruhları korkuturlar. Gelenek olarak Hindistan’da diwa olarak bilinen minik gaz lambaları evlerde, tapınaklarda ve bahçe yollarında yakılır. Şehirlerde, yılbaşı ışıklı bütün binaları aydınlatır. Hintliler kavgalı oldukları kişilerle barışır, borçlarını öder, refah ve şans tanrısı Laksmi’yi onurlandırırlar.

Ev temizliği

Japonlar ve Taylandlılar, evlerini köşe bucak temizlerler ve Hintliler gibi Taylandlılar da borçlarını öderler. Japonlar şans getirmesi için kapı önüne saman koyarken, Koreliler kötü ruhları kovmak için kapı önüne saman ya da tırmık yaparlar. Japonlar iyi şans için gece yarısı olduğunda gülümserler ve Budist geleneğe göre de 108 defa zil çalarlar.

Her şey yusyuvarlak!

Filipinliler üzerinde yuvarlak motiflerin olduğu yepyeni kıyafetlerle yeni yıla girerler. Yuvarlak motiflerin para ve şans getirdiğine inanırlar. Ceplerine bozuk para doldururlar, otomatlarda sadece yuvarlak ürünler satılır: kavunlar, dilimlenmiş mango ve muzlar...

Ve son olarak Danimarkalılar...

Neden onlara katılıp yeni yıla zıplayarak girmiyorsunuz? Danimarkalılar yeni yıla girerken sandalyelerine atlıyorlar. Büyük ihtimalle de birkaç şişe şampanyadan sonra! 

Tüm bu geleneklerle dünya yılbaşını her gün kutluyor olsa muhtemelen anlaşmazlıklar daha az çıkar, şansımız daha bol olurdu!