Doğru diş fırçası nasıl seçilir?

Aile
28/11/2019
Ne tip bir diş fırçasının sizin için uygun olduğunu bilmek, ağız bakımı rutininizin bir parçası olmalı...

Dişlerinizi günde iki kere fırçalamak, sağlıklı bir ağız için şarttır. Çoğumuz; diş fırçası, özellikle kıl tipi rahatsa ve bize uygun olduğunu hissediyorsak, iyi bir ağız bakımı rutinine bağlı kalmaya eğilimliyiz.

Bu yüzden bir sonraki diş fırçası alışverişinde, klasik için de şarj edilebilir diş fırçaları için de, paketleri okuyup kıl tipini öğrenmeliyiz. Farklı ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış farklı diş fırçası kılları vardır. Şarj edilebilir diş fırçaları için farklı başlıklar ve bilmeniz gereken farklı seçenekler bulunmaktadır. Ağzınızın neye ihtiyacı olduğunu konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için gerekli temel bilgileri sizinle paylaşalım:

  • Orta veya yumuşak: Çoğu diş hekimi, dişle ilgili bir operasyon geçirmiş veya hassas diş ve diş etlerine sahip insanlar için yumuşak veya ekstra yumuşak kıllı diş fırçalarını öneriyor. Bazı insanlarsa yumuşak kılları kendileri tercih ediyor. Fakat hassas diş veya diş etleri olmayanların çoğu daha sert kılları tercih ediyor; çünkü bunun plak ve leke temizliğinde daha etkili olduğuna inanıyorlar -ki durum böyle değil. Etkili diş fırçalama yumuşak veya ekstra yumuşak diş fırçalarıyla da sağlanabilir.
  • Şekil ve boyutlar: Diş fırçası teknolojisi çok yol kat etti ve artık diş fırçalarını birçok farklı kıl tipine göre seçebiliyorsunuz. Örneğin, bazı diş fırçaları ve şarj edilebilir diş fırçası başlıkları, dişin çevresini temizlemek için fincan şeklinde, dişlerin yanlarını ve diş eti çizgisini temizlemek için köşegen veya dişlerin aralarını temizlemeye yardımcı olacak şekilde bir kısmından daha uzun kıllara sahiptir. Ayrıca fırça başlıklarının, farklı büyüklükteki ağız ve diş fırçalama stilleri için çeşitleri de bulunur.

Oral-B, TriZone adında, klasik diş fırçalarına benzeyen bir şekle sahip, fakat şarjlı bir diş fırçasının derin temizleme özelliğine sahip bir diş fırçası bile yarattı. Çoğu Oral-B diş fırçası birkaç ay sonra diş fırçanızı değiştirmeniz gerektiğini hatırlatmak için yer değiştiren Indicator® kıllara sahip.

  • Şarjlı Fırça Kılıfı: Şarjlı diş fırçalarına gelince, Oral-B'nin her türlü ağız bakımı ihtiyacınızı karşılamak üzere hazırlanmış bir başlık koleksiyonu var. Çoğu Oral-B Şarjlı Diş Fırçası ile uyumlu ve hassas diş etleri, beyazlatma veya diş ipiyle temizleme gibi belirli diş sağlığı konularına odaklanabiliyor.

Eğer hangi diş fırçası kılı veya başlığının size en uygun olan olduğundan emin olamıyorsanız, diş hekiminizden tavsiye alın veya Oral-B internet sayfasından seçeneklere göz atın. Sonuçta en iyi diş fırçası en rahat olan ve her gün kullanabileceğiniz diş fırçasıdır.