Çocukların kendilerini özgüvenle ve nazik bir şekilde ifade etmelerini sağlayın

Aile
25/03/2021
Küçük çocuklardan erişkinlere, çocuklarınızın kendi aralarında ve sizinle daha iyi iletişim kurmalarını sağlamanın yollarını keşfedin.

Her ebeveynin, çocuğu üzgün, sinirli ya da hayal kırıklığı içinde olduğunda panik olduğu anlar olur. Bu durumda çocuklarınızın kendileri özgüven içinde ifade etmeleri sağlamak için ipuçlarımıza göz atın.

2-5 yaşlarında iletişim

Birçok küçük çocuk için “bilmiyorum” çok standart bir kalıptır. Yolunda gitmeyen bir şeyi keşfetmeye çalışan bir anne ya da baba için oldukça hayal kırıklığı yaratan bir cevaptır. “Bilmiyorum” kalıbından kaçınmak için, belirleyici sorular sormakta fayda vardır. “Nasıl hissediyorsun?”, “Yuvada günün nasıl geçti?”, “Bugün kimlerle oynadın?” gibi. Size bilgi verdiklerinde ses tonları, kullandıkları cümleler ve bakışları önem taşır. En iyisi her gün birebir konuşma yaparak, gününün nasıl geçtiğini anlatmasını sağlamanızdır.

Birlikte kitap okumak gibi odaklanmasını sağlayacak aktiviteler daha da iyidir. Kendilerini karakterler ve dil üzerinden daha etkili bir şekilde ifade etmeleri için yaratıcı bir yol göstermiş olursunuz. Çocuğunuzla iletişim kurarken, bir arkadaşı ya da mağazadaki satış temsilcisi gibi davranıp rol yaparak daha rahat açılmalarını da sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun gelişiminin de farkında olmanız önemlidir. 10 çocuktan 1’i konuşma ve dil gelişiminde geridedir. Cümle kurmada zorlanma, konsantrasyon problemi gibi sorunlarla karşılaştığınızı düşünüyorsanız uzmana başvurun.

5-12 yaşlarında iletişim

Çocuklar iletişim tekniklerini anne ve babalarından öğrenirler. Ailenizden, arkadaşlarınızda ve kardeşlerinizden edindiğiniz kendi konuşma metodunuzu analiz etmeye çalışın. Sesiniz çabuk mu yükselir? İnsanlar konuşurken sözlerini mi bölersiniz? Çocuğunuzun size benzeyen yönlerini bu şekilde bulabilirsiniz.

Çocuklarınızı sohbete zorlamadan, ilk soruyu sorarak konuşma başlatmak, günlerinin nasıl geçtiğini doğal olarak anlatmalarını sağlamalısınız. Böylece sizinle konuşurken daha rahat hissederler. Sizi şaşırtan bir şey söylediklerinde (sevmedikleri bir öğretmen, canlarını sıkan bir arkadaş gibi), tepkinize hakim olun. Çünkü güçlü bir tepki çocuğunuzun bir sonraki sefer bilgi saklamasına sebep olabilir. Sakin ve açık olun. Sorununa hemen bir cevap bulmaya çalışmayın. Sizinle “kişisel” problemlerini paylaşmaya başlaması oldukça önemli bir adımdır.

Beden dilinize dikkat edin. Onlarla konuşurken ya da onların yanında başkalarıyla konuşurken beden dilinizin açık olmasına dikkat edin. Sinirlendiğinizde kollarınızı mı birleştiriyorsunuz? Sinir olduğunuzda gözlerinizi mi deviriyorsunuz? Beden dilinizi düzgün kullanarak çocuğunuza da bunu öğretmek ona yaşamı boyunca yardımcı olacaktır.

12-18 yaşlarında iletişim

Eve girer girmez çocuklarınızı soru yağmuruna tutmak isteyebilirsiniz. Fakat sizinle konuşmaya çalışmadıkça sohbet başlatmamanız daha iyi bir fikirdir. Böylece kendilerini baskı altında hissetmezler. Her gün tercih ettikleri iletişim türlerini keşfederek, hoşlarına giden mesajlar atarak onları sizinle iletişim halinde kalmaya teşvik edebilirsiniz.

Benzer şekilde onlara kişisel alan tanımak, bu alanlarda kalabalık yapmamak önemlidir. E-postalarına, telefon görüşmelerine bakmak eğer fark ederlerse kendileri daha da kapatmalarına sebep olur.

Psikiyatri profesörü Albert Scheflin tarafından yapılan bir araştırmaya göre, erkekler yan yana oturarak konuşmayı, kadınlarsa yüz yüze konuşmayı tercih ediyor. Bunu aklınızda bulundurarak, oğlunuzla mutfakta yan yana yemek yaparken ya arabada giderken; kızınızla da salonda çay içerken sohbet edebilirsiniz.

Konuşmak her ne kadar muhteşem olsa da, onları rahatsız eden şeylere hemen çözüm bulamayabilirsiniz. Endişelenmeyin. Hormonal dengesizlikler ergenlik döneminde gençlerin anlaşılmasını zorlaştırabilir.

Ayrıca ciltte yağlanmaya ve saç derisinde kepeklenmeye sebep olabilir. Head & Shoulders Elma Ferahlığı Bakım Setiyle saçlarını kepeğe karşı koruyabilir, bu dönemde ihtiyaç duyduğu özgüven için ona destek olabilirsiniz.

Radyo ya da internet yayınları (podcast’ler) dinlemek, yazı yazmak, günlük tutmak gibi kendini ifade etmek ve başkalarının nasıl ifade ettiğini dinlemek de onu bu açıdan geliştirecektir. Asla özel hayatını inceleme altına almayın, günlüklerini okumayın. Bu, aranızdaki iletişimi son derece olumsuz etkileyecektir.

Bizim gözden kaçırdığımız bir ipucunuz mu var? Hemen paylaşın, diğer annelere de ilham verin.

Çocuklara özel leziz atıştırmalıklar

Sağlıklı yemek pişirmenin yolları