Kendinize zaman ayırmak için

Kendinize zaman ayırmak için

Günlük programınızda yapacağınız birkaç değişiklikle, sevdiğiniz şeyleri yapabileceğiniz zamana sahip olabilirsiniz.


Anneler meşgul insanlardır. Kimsenin üzerine vazife olmayan şeyleri üstlenen çok işlevli kişileriz ne de olsa. Ama ne yazık ki bir günde yalnızca 24 saat var ve kimi zaman bu bize yetmiyor. Neyse ki iyi bir “yapılacak işler listesi” ile kendimize zaman ayırmamız mümkün.

Organize olun

Çoğu zaman, en önemli işler gözümüzü en çok korkutanlardır. Oysa işlerimizi önceliklerine göre sıralayarak hızlandırabiliriz. Eğer bir iş listeniz yoksa bir bilgisayar programından yararlanarak ya da eski usul kalem ve kağıt kullanarak liste yapın. Kimi bilgisayar programları önceden belirlediğiniz sıralamalara göre size hatırlatmalar yapıyor, örneğin süpermarkete gittiğinizde süt almanız gerektiğini anımsatabiliyorlar. Bu türden bir listeyle gününüzü daha organize bir hale getirebilirsiniz.

 

Faydalanabileceğiniz kaynakları gözden geçirin

Örneğin 20 dakika uzaklıktaki bir dükkana gitmek yerine sipariş vermeyi tercih edebilirsiniz. Arabaya binmeden önce, yolunuzun üzerinde nerelere uğramanız gerektiğini listeleyip aynı yol üzerinde zikzaklar çizmekten kurtulabilirsiniz. Eve servisi olmayan dükkanlar söz konusuysa bile önceden arayıp siparişinizi verebilir, yolda birkaç dakika durup siparişlerinizi alabilirsiniz.

 

Mümkün olduğu müddetçe iş paylaşın

Elinizde başka bir iş varken ortaya çıkan yeni iş kalemini başka birine devredin. Bir arkadaşınız, öğleden sonra birkaç saat bebeğinizle ilgilenebilir, siz de aynısını onun için yapabilirsiniz. Ayrıca yapabilecekleri bazı işleri çocuklarınızdan isteyebilirsiniz. Bu onların kendilerine ve size olan güvenlerini artırır. Küçük çocuklar annelerine yardım etmeye bayılır. Çocuklarınızı bu şekilde görevlendirmek, onlarla kaliteli zaman geçirmenizi de kolaylaştırır.

 

Oyalayıcı her şeyden uzak durun

Telefonunuzu bir tarafa koyun, radyoyu ve televizyonu kapatın, sosyal medyadan uzak durun. Böylece işlerinizi daha kısa sürede tamamlarsınız. Bilgisayarınızdaki ve telefonunuzdaki uyarıları devre dışı bırakın. Evdeyken bile bu tür önlemlerle kendinize ayırabileceğiniz bir sürü zaman kazanabilirsiniz.

Registration

KadınlarBilir üyesi olun ve size özel fırsatlardan faydalanın!

Üye Ol

 

Zaman öğütücüler

Şimdi kendimiz için harcayabileceğimiz biraz zamanımız var artık. Peki bu zamanda ne yapmalıyız. İşte size birkaç fikir… 

- Oyun oynayın… Aile üyeleriyle birlikte oynayacağınız oyunlar sizleri birbirinize yaklaştırır. Birlikte eğlenmek için zaman ayırın.

- Okuyun… Elde ettiğiniz serbest zamanda kendiniz için okuyabilir ya da çocuklarınızla birlikte kitapların derinliklerine dalabilirsiniz. Hatta abartıp arkadaşlarınızla bir okuma kulübü oluşturabilirsiniz.

- Sıcak bir banyo alın, kendinize spa keyfi yaşatın.

- Yaratıcı olun. Piyano çalın, resim kursuna gidin. Yaratıcılık içimizdeki en iyi şeyleri ortaya çıkartır.

- Yoga ya da pilates yapın… Bu etkinlikle size nefes almayı ve anı yaşamayı hatırlatır.

- Tembellik edin. Hiçbir şey yapmıyorsanız televizyonun karşısına geçip iyi bir film ya da dizi seyredin.

- Medyasız yemekler düzenleyin. Aile üyelerinizle masa başına geçin ve telefonlara, televizyona, bilgisayara hoşça kal deyin. 

Kendimize ayırdığımız zaman önemlidir çünkü gündelik işlerimiz arasına giremeyen önemli şeyleri hatırlama ve yapma fırsatı yakalarız. Kendiniz için biraz zaman kazandıktan sonra o zamanı iyi yönetmeniz de önemlidir. Ancak bu şekilde fiziksel ve duygusal sağlığınızı koruyabilirsiniz. Şimdi gidin ve sevdiğiniz bir şeyler yapın…

  Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın

aynen öyle yapacağım

  • Şikayet et

kendimize zaman ayırmak evet en önemli şey tabi :)

  • Şikayet et