Evlilik terapisi çiftlere nasıl yardımcı olur?

Evlilik terapisi çiftlere nasıl yardımcı olur?

Bir ilişkide mutsuzluk yaratan çeşitli faktörlerden söz edilebilir. Sadakatsizlik, alkol ve madde bağımlılıkları, iletişim kopukluğu ve saldırganlık bunlardan sadece bir kaçıdır. Partnerler ilişkilerinde mutsuzluğu değil de mutluluğu bulmaya karar verdiklerinde çoğunlukla nereden başlayacaklarını, bunu nasıl başaracaklarını bilemez. Devamını okuyun...


Şubat ayı konuğumuz: İlknur Yılmaz Aytaç / Uzman Klinik Psikolog


O ana kadar içlerinde biriken olumsuzlukları bir kalemde silip atmak oldukça zor gelir. Birbirlerine bir süredir yaşadıkları olumsuz duyguların etkisiyle bakmaya alışmışlardır çünkü. İlişkinin ne kadardır devam ettiği, birbirlerini ne kadar uzun zamandır tanıdıkları da sorunları hemen çözebilmelerinde etkili olmaz. Bulundukları nokta çok karışık gelir, sanki çıkmaz sokakta gibi hissedilir. Bu bağlamda, profesyonel bir yardım almak çoğu çift için sorunların rahat bir biçimde çözülebilmesi için önemli bir adım olmaktadır.

TERAPİ SORUNLARI NET OLARAK GÖRMEYİ SAĞLAR

Evlilik terapisi çiftlerin sorunlarını net bir biçimde görebilmelerine ve birbirlerini anlamalarına yardım eder. Üzerinde çatışma yaşanan konu ne olursa olsun iki taraf da kendi duygusunu (kırgınlık, üzüntü, öfke vb.) çok yoğun yaşayacağından birbirlerinin perspektifini anlamaları bir hayli güç olur. Bu noktada terapist adeta bir tercüman görevini üstlenir. Sadece sorunların farkına varılması ve tespit edilmesi çözüm için yeterli olmaz. Bu sadece bir başlangıçtır. Objektif bir bakış açısına sahip, tamamen tarafsız bir uzman görüşü ile beraber sorunlar çözümlenmeye başlar,  “anlaşma” ve “uzlaşma” zemini yavaş yavaş sağlanır. Evlilik terapisti iki kişiye de eşit mesafede bulunarak çiftler için rehberlik yapar, terapi sürecinde ilişkilerini yeniden yapılandırmalarını sağlar. Böylelikle çiftler eskisinden çok daha sağlam ve yakın bir ilişkinin kapısını aralar.

Registration

KadınlarBilir üyesi olun ve size özel fırsatlardan faydalanın!

Üye Ol

FARKLILIKLARI KABUL ETMEYİ ÖĞRENMEK

Terapist mevcut çatışmalar ve ileride yaşanabilecek çatışmaların nasıl çözülebileceğine dair beceri ve yöntemleri sunar ve çiftin uygulamasını sağlar. Etkili iletişim yöntemlerini öğrenen ve başarıyla uygulayabilen çiftler, duygu ve düşüncelerini nasıl ifade edebileceklerini öğrenmenin yanı sıra karşılarındaki kişinin farklı düşünüp hissedebileceğini bilir. Bu kabul ile birlikte çiftler daha rahat ve huzurlu hisseder ve bu da birbirlerine duydukları yakınlık hissini artırır. Başarılı bir terapi süreci yaşayan çiftler birbirlerinin farklılıklarını kabul etmeyi, çözüm bulmayı ve sağlıklı biçimde tartışabilmeyi öğrenir.

Evlilik (çift) terapilerinde her çift için özel bir yol izlenir ve ilk seanslarda birlikte bir yol haritası belirlenir. Sorun alanları tespit edildikten sonra terapi süreci başlar ve sorunlarını çözümlemek için isteği olan her çift, bir kaç seans sonrasında hem kendilerine hem partnerlerine hem de ilişkilerine farklı bir gözle bakmaya başlar. Evlilik terapisinin en keyifli yanlarından biri de süreçtir. Bu alanda uzmanlaşmış bir klinik psikolog ya da psikiyatrist yapıcı ve onarıcı üslubuyla çiftlerin ilişkilerini keyifli, mutlu ve huzurlu hale getirmelerini sağlar, bu alanda değişik yöntemlerden faydalanır ve ev ödevleri verir. Bir başka deyişle, terapi süreci sadece sorunlara odaklanılan kısır ve sıkıcı bir süreç değil, çiftlere özel mutluluk anahtarlarının sunulduğu keyifli bir süreçtir de aynı zamanda.

 

  Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın

Ben 13 yıllık evliyim fakat birturlu karşılıklı konuşacağımız zaman nedense hep sonu kavga oluyor bu yüzden de sessiz kalmak en iyisi

  • Şikayet et

her evlilikte lazım

  • Şikayet et

saygının bitmediği her ortamda evlilik uzun yani bir ömür boyu sürer

  • Şikayet et
Sporcu mu anne mi?
Sporcu mu anne mi?
5

Sporcu mu anne mi?

You have already participated to this slideshow