Zehirli İshal Nasıl Olur? Zehirli İshal Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

ishal dışkılama olayının sık ve sulu olmasıdır. Kimi insanlarda bünyesi gereği sık dışkılama görülebilir ama bu ishal değildir. Kimi insanlar da günde bir veya iki kere çok sulu dışkı yapabilmektedir bu da bir ishal değildir. Bir kişinin ishal olduğunu söyleyebilmek için gün içinde en az 5-6 kere ve çok sulu dışkı yapıyor olması gerekmektedir. İshalin bir çok şekli vardır ve bu ishal çeşitlerinin her biri farklı bir hastalığa işaret eder. Biz şimdi halk arasında zehirli ishal diye bilinen dizanteriden bahsetmek istiyoruz.

Zehirli ishal nasıl olur?
Özellikle yaz aylarında içme sularının kirlenmesi ve bu suların tüketilmesiyle, bu sularla besin maddelerinin yıkanması, meyve ve sebzelerin yeteri kadar temiz suyla yıkanmaması ve suya girilmemesi söylenen yerlerde suya girilmesi sonucu zehirli ishal oluşabilir.

Zehirli ishal belirtileri nelerdir?
Zehirli ishal belirtileri ilk olarak karın ağrısı ve kusma başlar. Daha sonrada ishal başlar. İshal çok sık ve kanlıdır ve mutlaka ihmal edilmemelidir ve mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır.

Zehirli ishal tedavisi nasıl yapılır?
Zehirli ishal tedavisi mutlaka hastanede ve doktor kontrolünde yapılmalıdır. İshalle kaybedilen sıvının vücuda geri koyulması için zehirli ishal olan kişinin bol sıvı tüketmesi gerekmelidir. Muz, pirinç lapası, patates haşlaması ve yoğurt gibi dışkıyı koyulaştıracak besinler tüketilmelidir.
zehirli ishal olmaZehirli ishalin zararları nelerdir?
Eğer tedavi edilmezse hastalık ölümle sonuçlanabilir ya da vücuttan ciddi sıvı kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Sponsorlu bağlantılar

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Zehirli İshal Nasıl Olur? Zehirli İshal Belirtileri Nelerdir?” üzerine 5 düşünce

 1. derya

  Benim bebeğim şuanda 35 günlük anna sütü ile besleniyor ve dışkısı brokoli renginde ve su gibi nadir olarak sarı renkte 10 tanede 2kere sarı renkte normalmi acil cvp bekliyorum

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   İshalinizin geçmesine memnun olduk. Umarız aynı sorunlar ile bir kez daha karşılaşmazsınız.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir