TSH Nedir? TSH Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? TSH Yüksekliği Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Son günlerde çok sık karşılaşılan sorulardan birisi de TSH hormonu nedir? Bugün sizlere TSH nedir, TSH ne işe yarar? TSH hormonunun yükselmesini nedenleri, TSH hormonunun düşmesinin nedenleri, TSH Yüksekliği belirtileri, TSH düşüklüğü belirtileri, TSH yüksekliği tedavisi ve TSH düşüklüğü tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

TSH Nedir?

TSH beynin hipofiz bezinden salgılanmakta olan bir hormondur.

TSH Ne İşe Yarar?

Kan dolaşımı yoluyla troid bezine giderek, troid bezinde troid hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu hormon kan yoluyla hipofiz bezine giderek T3 ve T4 lerin salgılanmasını sağlamaktadır. Kandaki T3 ve T4 hormonlarıylarıyla TSH hormonunun miktarları birbirleriyle ters orantılıdır. Yani troid bezi az miktarda hormon salgılarsa hipofiz bezi daha fazla TSH salgılayarak troid bezinin daha fazla hormon üretmesini sağlar.

Bu hormonlar vücuttaki doku ve orhanların işlevlerini düzenler. Yani TSH hormonu, Vücut fonksiyonlarının normal seviyede çalışmasını sağlar. Fazla salgılandığı zaman vücut fonksiyonları hızlanır, az salgılandığı zaman da yavaşlar.

TSH Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, halsizlik, üşüme, soğuğa dayanamama, uykusuzluk, unutkanlık, cilt kuruluğu, saçların dökülmesi, konsantrasyon bozukluğu, cinsel isteksizlik, depresyon, kilo alma, kabızlık, seste kalınlaşma, adet düzensizlikleri, göz altlarında şişlik, nabzın azalması, kas ve eklem ağrıları.

Sponsporlu Bağlantılar

TSH Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?
TSH HormonuSinirlilik, sıcağa dayanamama, terleme, uykusuzluk, saç dökülmesi, cinsel isteksizlik, kilo kaybı, adet düzensizliği, dikkat bozukluğu, çabuk yorulma, sık idrara çıkma, ağız kuruması, kaslarda güç kaybı, gözlerin büyümesi ve ileri doğru çıkması.

TSH Yüksekliğinin Nedenleri? Hipertroidi Nedenleri

Guatr tipi Graves hastalığı, kanser olmayan iyi huylu tümörler, hipıfiz bezi hasarları, hipotroidi tedavisi için verilen ilaçların çok fazla kullanılması ve gebeliğin ilk üç ayı TSH yüksekliği nedenlerindendir.

TSH Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir? Hipotroidi Nedenleri

Troid bezi iltihabi, troid disi bazi hastalıkları, kortizon, dopamin gibi ilaçlar, hipofizden TSH az salgilanması, iyotlu tuzu fazla tüketmek, Hashimoto troidi (en yaygın nedeni), çok fazla TSH üreten hipofiz hormonu (çok nadir), hipotroidi tedavisi için verilen ilaçların düzenli ve yeterli alınmaması TSH düşüklüğünün nedenlerindendir.

TSH Yüksekliği Tedavisi ( Hipertroidi Tedavisi )

TSH yüksekliğinin tedavisi herkeste aynı değildir. TSH yüksekliğinin yanısıra anti TPO antikorlarının varlığına bağlı olarak Hipertroidi tedavisine yön verilir.

TSH Düşüklüğü Tedavisi ( Hipotroidi Tedavisi )

Troid için kullanılan ilaçlarla, doktor kontrolünde dozları ayarlanarak Hipotroidi tedavisi yapılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git