Spor Yaralanmalarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

İster profesyonel olsun ister amatör, spor yaralanmaları çok sık karşılaşılan yaralanmalardandır. Bu yaralanmalar profesyonel sporcular için, sporsuz bir gün kabus olmaktadır. Bu yüzden bir an önce iyileşip spora başlamaları gerekmektedir ve bu ancak spor yaralanmasından sonra uygulanacak ilk yardımla mümkün olmaktadır.

Bilinçsiz kişilerin yaptığı ilk uygulamalar, yaralanmaları iyileştirmek yerine iyileşmeyi geciktirebilir. Bu yüzden spor yaralanmalarında ilk müdahale bilinçli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları dört başlık altında toplanmaktadır. Bunlar:
– Dinlenme,
– Buz uygulama,
– Basınç yapma,
– Yükseltmedir.

Sponsporlu Bağlantılar

Dinlenme: Yapılan spor karşılaşmasının durdurulup yaralanan kişinin dinlenmeye alınmasıdır. Bunun yararı yara iyileşmesini hızlandırmaktır.

Buz uygulama: Ağrı ve şişliği önlemek amacıyla yaralanan bölgeye buz uygulanmasıdır. Buz uygulamasında buzun direk cilde temas ettirilmemesi gerekmektedir. Buz bir beze sarılarak yaralanan bölge üzerine koyulmalıdır.

Basınç yapma:
Eğer yaralanma bölgesinde kanama mevcutsa buz uygulamasıyla beraber, kanamalı bölgeye basınç uygulayarak kanamayı önlemek için kullanılır.

Yükseltme:
Yaralanma sonrası oluşan şişliği gidermek veya oluşabilecek şişlikleri önlemek için yaralanan bölgeyi, altına yastık vb. gibi materyaller kullanılarak kalp seviyesinden yükseğe kaldırmaktır.

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git