Menisküs Ameliyatı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Sizlerinde bildiği gibi menisküs ameliyatından sonra özellikle eklemlerin zarar görmemesi adına fizik tedavi uygulanmaktadır. Menisküs ameliyatı sonrası iyileşme süreci olarak adlandırılan bu evrede yapılması ve yapılmaması gereken birçok husus olduğundan dolayı sizlere Menisküs ameliyatı sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler Hakkında bilgi vereceğiz.

Menisküs operasyonundan sonra rahatsız olan kişi, haline göre ameliyat olduğu gün içerisinde hastaneden çıkabilir ya da hastanede kalış zamanı 2-3 güne kadar uzatılabilir. Şayet rahatsız olan kişi ayakta durabiliyorsa ve sopa yardımı ile de olsa yürüyebiliyorsa hastaneden çıkabilir. Operasyon sonrası bandajlanan kesime, sızıyı ve şişliği azaltmak için buz tatbik edilebilir. Hekiminiz operasyon sonrasında yaşanmış olan sızının miktarına göre ağrı dindirici ilaçlar verebilir.

Menisküs operasyonu sonrası iyileşme zamanı

Menisküs operasyonu sonrasında yani ameliyat sonrasında, müdahale edilen diz bölgesi takribi 2 hafta durağan bir şekilde tutulmalıdır. Dizin daha da acele iyileşmesi için bu zaman aralığında hareket ettirilmemesi ya da üstüne yük bindirilmemesi mühimdir. 2 haftalık istirahat etme müddetinin akabinde kısıtlı hareketlere start vermek için 2-3 hafta daha da beklemek lazım olabilir. Ayrıca meydana getirilen incelemelerde hekiminiz beklediği neticeleri alırsa bu zaman azalabilir ve size bir profesör kontrolünde kısıtlı alıştırma yapmanızı tavsiye edilebilir. Fizik iyileştirme, menisküs operasyonu sonrasında iyileşme döneminin en mühim hususlarından bir tanesidir. Profesör kontrolünde başlanan fizik iyileştirme ile dizin hareketleri yavaş yavaş geliştirilir.

Cerrahi operasyondan 4-5 ay sonrasında, her şey düzgün giderse ve fizik iyileştirmeden müspet neticeler alınırsa ameliyat edilmiş diziniz günlük etkinlikleri meydana getirecek kadar kuvvet ve hareket hüneri kazanabilir. Sporcular için dizin kuvvetlenmesi ve menisküsün yeniden tekrarlamaması adına alternatif fizik iyileştirme şekilleri ve alıştırma programları uygulanabilmektedir.

Operasyon sonrası tedavinin ehemmiyeti

Sponsporlu Bağlantılar

Ameliyatsal operasyon sonrasında tedavi bedenin en hareketli ve en fazla kullanılan kesimlerinden önde gelen dizin eski haline geri dönmesi için fazlaca mühimdir. Bu adımlar takip edilmediği takdirde diziniz iyileşse dahi bütün hareketleri %100 oranda yapma niteliğini kaybedebilir ve bu vaziyet günlük yaşamınızı etkileyebilecek neticeler meydana getirebilir. Menisküs operasyonu sonrasında yapılacak tedavi kişiye hususi olarak hazırlanmış olur ve yaş, kilo benzer etmenler göz önüne alınır.
Menisküs
Menisküs operasyonu sonrasında tatbik edilen fizik iyileştirmesi 3 evreden meydana gelmektedir. İlk evrede uzun süreden beri tek dizini kullanmayan rahatsız olan kişinin beden istikrarını yeniden kazanması hedeflenmektedir. Bu noktada rahatsız istikrarını sağlayana ve şahsına itimadını kazanana kadar koltuk değnekleri kullanılması şarttır. Sırt üzeri yatıyorken dizin 90 derece açılmasını amaçlayan alıştırmalara bu evrenin sonlarına doğru başlanmaktadır.

 

Operasyon sonrasında fizik rehabilitasyonun 2. Evresinde koltuk değnekleri atılır ve diz kesimini kuvvetlendiren hafifçe alıştırmalara başlanır. Muhtelif alıştırmalarla dizin hareket hüneri çoğaltıldıktan sonra 1-2 kiloluk ağırlıkların kullanıldığı alıştırmalara geçilir.

3. Ve son evrede ise dize, bacağa ve alakalı kaslara eski dirençliliği kazandıracak alıştırmalar yapılır. Bu zamanda fizik iyileştirme profesörü rahatsızı yakından gözlemleyerek alıştırmaların ağırlık derecesini tespit eder ve dizin gerektiğinden çok zorlanmamasını mümkün kılar.

Menisküs operasyonu sonrasında iyileşme zamanı süresince rahatsız olan kişinin fizik iyileştirme profesörünün önerilmiş olduğu alıştırmalar haricinde zorlayıcı alıştırmalar yapmaması ve sabırsız davranmaması oldukça mühimdir. Şayet ameliyatsal müdahale sonrasında rastgele bir mesele meydana gelmezse ve fizik iyileştirme programı harfiyen tatbik edilirse müdahale edilen diz menisküs evveli olduğu gibi sağlığına kavuşabilir.

Menisküs tedavi edilmez ise ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olduğundan dolayı ilgili hastalık ile mümkün mertebe mücadele etmeniz gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git