Kaburga Kırığı Tedavisi | Kaburga Kırığını İyileşmesini Hızlandıran Bitkisel Yöntemler

Sponsorlu Bağlantılar

Kaburga kırıkları ev dışı kazalarda en çok karşılaşılan kırık türlerindendir. Kaburga kırıkları; kalp, akciğer, dalak ve karaciğer gibi hayati organları koruduğu için, hayati önem taşımaktadır. Kaburga kırıkları çarpma, düşme, darp ve sıkışma gibi travmalar sonrası oluşabilir.

Oluşan kaburga kırıklarından sonra hareketle ve nefes almayla artan ağrı, dokunmayla oluşan hassasiyet ve diğer kırıklarda da oluşan çıtırdama sesi olur. Kaburga kırığında teşhis, göğüs röntgeniyle konulmaktadır.

Eğer hasta yaşlı, birden fazla kaburga kırığı, kalp hastalığı ve sigara kullanımı varsa hastanede yatırılarak; genç ve tek kaburga kırığı varsa gerekli tedavi yatak istirahatıyla beraber evde verilir.

Sponsporlu Bağlantılar

Kaburga kırığı tedavisinde amaç ağrının giderilmesidir. Ağız yoluyla verilen veya iğne yoluyla kasa uygulanan ağrı kesicilerin etkisi olmadığı durumlarda ek cerrahi yöntemler kullanılır. Hasta hareket edemediği için öksürmekten de kaçınır ve bu durumda balgam vücuttan dışarı atılamaz. Bu nedenle önemli akciğer hastalıklarına neden olabilir. Bunu önlemek içinse hastaya solunum ve öksürük egzersizleri öğretilir.

Hastanede uygulanan tedaviden sonra kırığın iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilecek bitkisel tedaviler;
– Hasarlı yerin üzerine karakafes yağı sürülebilir,
– Burçak kaynatılarak oluşan lapası hasarlı bölge üzerine sarılır,
– Bamya kaynatılarak lapası sarılabilir,
– Alabalık yağı sürülebilir.

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git