Hamilelikte Kanama Normal Mi, Gebelikte Kanama Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik döneminde bazı nedenleden dolayı kanama görülmektedir. Gebelikte kanama bazı durumlarda normal olabilirken bazı durumlarda da ciddi bir sorunun habercisi olabilir. En önemli kanamalar gebeliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen kanamalar eğer başka bir neden yoksa gebeliğin düşükle sonuçlanmasına, son 3 ayındaki kanamalar ise erken doğuma işaret olabilmektedir. Onun dığında gebelikte kanama nedenlerini sizlere şöyle sıralayabiliriz:

– İmplantasyon: Gebeliğin başlangıcında döllenen fetüsün anne rahmine yerleşmesi demektir. Bu dönemde kişi genellikle gebe olduğunu bilmediği için adet kanamasıyla karıştırılabilir. Tedaviye gerek yoktur, aşırı miktarda kanama olmaz.

– Rahim Duvarının Gebeliğe Bağlı Değişiklikleri: Gebelik esnasında büyüyen rahim duvarında çatlaklar oluştuğundan meydana gelen kanamalardır. Normal bir durum olup herkeste görülmez.

Sponsporlu Bağlantılar

– Mol Gebelik: Bir gebelik türü olup patolojik bir durumdur. Rahim içi üzüm salkımı şeklinde yapılarla dolar. Kanama esnasında da bu üzüm salkımı şeklindeki yapılar kanama yoluyla dışarı atılır. Hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

– Dış Gebelik: Gebelik ürününün yani bebeğin normal yerleşmesi gereken yerin dısında bir yerde yerleşmesidir ve güşükle sonuçlanır.

– Hemoroid (Bağsur): Anne adayı kanamanın yerini ayırt edemediği için karıştırılan bir kanama türüdür.

– Düşük Tehtidi veya Düşük: Ağrılı veya normal bir kanama, kanamanın içinde kan pıhtısına benzer parçalar varsa düşük düşünülebilir. Bu tür kanamalar genellikle gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. Kanamanın olmasıyla hemen doktora başvurulmalıdır. Kanama devam ediyor fakat bebek sağlıklı ise buna düşük tehtidi adı veriliyor. Doktor kontrolünde istirahat eşliğinde tedavisi sürdürülür.

Unutulmamalıdır ki gebelikte hiç bir kanama ihmal edilmemelidir ve hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

herse sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git