Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Bebek Gelişimi

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların tarif edilemez duygusu olan annelikte merak ettiklerini gidermek amacıyla haftalarla anne karnındaki bebek gelişimini ele almak istedik.

Kadında yumurta yani ovum oluşumu (ovulasyon), daha sonra döllenme (fertilizasyon), daha sonrada oluşan yapının rahim içine yerleşmesi (implantasyon) olduktan sonra anne karnındaki dönem ikiye ayrılır. Biri embriyonal evre, biri de fetal evre. Embriyonal evrede sistem ve organlar oluşur, fetal evrede ise oluşan organların fonksiyonları oluşmaya başlar.

Aynı zamanda embriyonal evre ilk 8 hafta yani ilk 2 ayı içerir. 2 aydan sonraki dönem de fetal evreyi oluşturur. Anne karnında bebek, dış ortama uyum sağlayacak şekilde gelişmesini 36-40. haftalarda tamamlar.

Hafta Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi

1-4 Hafta: Bu dönemde döllenme ve nörolojik oluşumlar başlar. 24. günde kalp atımları başlar. Bu dönemde yanlış ilaç kullanımı bebeğin gelişimini etkileyerek olumsuz sonuçlar oluşturabilir.

4-8. Hafta: Bu ayda beyin gelişir. Baş vücuda göre daha büyük bir görünüm kazanır. Kalp kapaklarının geliştiği bu ayda kalp problemleri de gelişebilir. 5. haftada böbrekler şekillenmeye başlar. Dış üreme organların, ilkel biçimde kol ve bacakların, göz, burun ve kulakların belirlenmeye başladığı bu ayın sonunda bebeğin boyu 4 cm kadardır.

6-12 Hafta: Bu ayda embriyonel devre biter fetal devre başlar. Bebek artık bir insan şeklini almıştır. Embrionel hayatta oluşan vücut yapıları, fetal hayatta büyümeye ve olgunlaşmaya başlar. Bundan dolayı fetüs birçok etkene karşı embriodan daha az risk altındadır. Dış üreme organlar erkek ve dişiliğe farklanmıştır. Bebek hareketler başlar. Kemikleşme görülür. 12 haftalık fetüsün boyu 9 cm dir. Baş vücudun 1/3’ini oluşturur.

13-16 Hafta: Bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilir. Bu periodda beyinde çok sayıda sinir hücresi hızla artar. Bu nedenle bu period önemlidir. Kemikleşme yaygınlaşır, barsaklarda mekonyum (bebeğin dışkısı), vücutta lanuga (yeni doğan bebeklerin vücudunda olan tüyler), başta saç görülür. Fetüs dördüncü ayın sonunda 16 cm uzunluğundadır.

Sponsporlu Bağlantılar

17-20 Hafta: Bebeğin hareketleri kuvvetlenmiştir. Kemik iliği artar. Bebeğin karaciğeri demir depolamaya başlar. Bebek doğduktan sonra ilk yılında bu demir deposunu kullanır. Bu nedenle anneye gebeliğin ikinci yarısında demir preparatları verilmelidir. Tüm vücutta verniks kazeoza(yeni doğan bebeklerin vücudundaki sıvı) şekillenir. Bu madde; beyaz, yağlı, peynirimsi görünümdedir. Bu ayda fetüs ortalama 25 cm boyunda 500 gr. ağırlığındadır.
hafta hafta hamilelik21-24 Hafta: Akciğerdeki alveolar hücreler surfaktan maddesini yapmaya başlarlar. Bebek bu ayda doğarsa nefes alır, ancak uzun süre yaşayamaz. Anneden geçen imminoglobilin düzeyi yükselir, böylece bebek ve yeni doğan bebek hastalıklardan korunmuş olur. Kapiller sistem geliştiği için derinin rengi pembedir. Deri altı yağ dokusu gelişmeye başlar ve cilt kırışıktır. Bebek altıncı ayda ortalama 30 cm uzunluğunda, 700 gr. ağırlığındadır.

25-28 Hafta: Bu ayda akciğerlerde oksijen ve karbondioksit değişimi mümkündür. Çünkü alveoller ve alveol etrafında kapiller gelişmiştir. Surfaktan yapımı artmıştır. Bu ayda doğan bebekler, özel ortamda yaşatılabilir. Ancak yaşama şansı 1/10 dur. Beyin gelişiminin ikinci devresi 28’inci haftada başlar ve doğumu izleyen yıllarda da devam eder. 28 haftalık (yedi aylık),bebek yaklaşık 35 cm boyunda, 1000 gr. ağırlığındadır.

29-32 Haftalık: Deri kırmızı ve kırışıktır. 40 cm uzunluğunda 1700 gr ağırlığındadır. Doğarsa yaşama şansı 1/3’tür.

33-36 Haftalık: Doğarsa yaşar. 45 cm uzunluğunda, 2500 gr. ağırlığındadır. Deri altı yağ dokusu artmıştır. Yüzde kırışıklık ve vücutta lanuga azalmıştır. Testisler iner. Kas tonüsü gelişmiştir.

37-40 Haftalık: Bebek tam olarak gelişmiştir. Bu ayda doğan bebekler yeni doğan olarak tanımlanır.
Sizinle hafta hafta gebeliği paylaştık. Umarız merakınızı gidermeye yardımcı olabilmişizdir.

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git