Ani Göz Kararması Nedenleri Nelerdir? Göz Kararmasının Sebepleri

Sponsorlu Bağlantılar

Birçoğumuza hayatında en az birkaç kere başına gelmiş olabilir ani göz kararmaları. Kimi zaman da sürekli meydana gelmektedir. Peki bu ani göz kararmalarının nedenleri nelerdir? Göz kararmasının sebepleri :

– Oturur veya yatar pozisyondayken birden ayağa kalkınca meydana gelebilir. Buna ortostatik hipotansiyon adı verilmektedir ve bu göz kararmaları kendiliğinden ve birkaç saniye içinde kaybolur. Çok önemsenmemesi gerekir ama çok sık olmaya ve uzun süre geçmemeye başladığı zaman bir dahiliye doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

Göz kararmasının sebebi arasında kan şekerinin düşmesi olabilir. Uzun süre aç kalmak sonucu yani genellikle yanlış diyet yapanlarda görülmektedir ya da şeker hastalarında insülinin fazla yapılması veya uzun süre aç kalmaları sonucu görülebilir.

Sponsporlu Bağlantılar

Ani göz kararmasının başka bir nedeni de kansızlık olabilir. Bu nedenle bir doktora gitmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

– Kansızlığın başka bir boyutu olan demir eksikliği de göz kararmalarının sebepleri arasındadır ve mutlaka doktor tedavisi gerektirmektedir.

Ani göz kararmasının nedenlerinden sonuncusu ise göze giden damarların daralması ve bunun sonucunda gözün yeterli beslenememesi sonucu da görülmektedir ve ciddi sorunlar ortaya çıkarır. Bu nedene göre göz kararmalarında genellikle tek göz kararır. Yani tek göz kararması şikayetiniz varsa mutlaka bir göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Sizlere ani göz kararmasının sebeplerini paylaştık. Siz de şikayetinize uygun olan nedeni bulup ona göre mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Herkese iyi günler ve acil şifalar dileriz.

 

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git